Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Günümüzde kimyasal, GDO içeren ürünlerin artması ile beraber ev yapımı ürünlere, yiyeceklere de daha çok yer verilmeye ve tercih edilmeye başlamıştır. Bunlardan biri de peynirdir. Ev yapımı peynir yaparak lezzetli ve sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Ev yapımı peynir birçok şekilde yapılabilmektedir. Sirke kullanarak, limon tuzu kullanarak, maya kullanarak, yoğurt kullanarak peynir yapmak mümkündür. Şimdi sizlere evde yapabileceğiniz basit, pratik peynir tarifleri sunacağız.

evde-peynir-nasil-yapilir

Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Ev yapımı peynir çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Sirkeli peynir: 2 litre sütü kaynatınız ve elinizi hafif yakacak dereceye gelene kadar soğutunuz. Eğer bu işlemi, peyniri hazır süt ile yapacaksanız ekstra olarak kaynatmanıza gerek yoktur. Sadece ısınması yeterli olur. Ardından istenilen dereceye gelen sütün içine yarım çay bardağı kadar elma sirkesi ilave ediniz. Hemen sütün kesildiğini fark edeceksiniz. Tencerenin üstünü bir bez ile kapatarak 15 dakika kadar bekletiniz. Daha sonra ise kevgir ile peynir parçalarını alarak bez torba içine alarak fazla olan suyunu süzün. Üzerine ağırlık koyarak 4 ile 5 saat arası bekleterek sertleşmesini sağlayınız. Ardından kaya tuzu ile tuzlayıp, buzdolabına kaldırınız.

evde-peynir-nasil-yapilir

Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Peynir mayası ile peynir yapımı: 5 kilo sütü kaynatınız ve ılıtınız. Ardından ise bir çay kaşığı kadar sıvı peynir mayasını ekleyiniz. Tencereyi bir bez ile iyice sararak en az 6 saat kadar bekletin. Ardından peyniri bez torba içine alınız ve süzülmesini sağlayınız. Üzerine ağırlık koyarak 4 5 saat kadar bekletiniz ve peyniriniz hazır hale gelecektir.

evde-peynir-nasil-yapilir

Evde Peynir Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ