Evde Temizlik Yaparken Çocuklarımızın Başına Neler Gelebilir?

Temizlik yapmak ev işlerinde sürekli yenilenen bir eylemdir. Zaman alan ve dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Hele bir de çocuklu bir ev temizliği söz konusu ise, dikkat edilmesi gereken detaylar çok daha fazla olmalıdır. Hem hijyen açısından hem de çocukların zarar görmemesi açısından bu detaylar çok önem taşımaktadır. Evde temizlik yaparken çocuklarımızın başına neler gelebilir sorusunun cevaplarını ele alarak, daha fazla bilinçlenmek gerekmektedir.

blank

Kişiler kendilerine eziyet etmeden gerekli hijyeni sağlamalıdırlar. Yoğun bir hayat temposunda ve çocukların sorumluluğunda daha planlı hareket edilebilir. Önemli olan sağlığa uygunluğu oluşturabilmek ve çocukların zarar görmesini engellemektir. Öncelik temel eşyaların ve alanların temizliği olmalıdır. Bunu sağlarken de çocukların güvenliği her daim göz önünde bulundurulmalıdır.

Genelde kutu, sepet gibi eşyalar kurtarıcı olabilmektedir. Genel dağınıklığı daha iyi organize etme imkânı sunarlar. Aynı zamanda güvenli eşyalardır. Genel toplama dışında suyu dahil ettiğimiz temizlik eylemlerinde dikkatli olmak gerekir. Özellikle sıcak su ile bir şey yapılacaksa, çocuklar mutlaka uzak olmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen kazalar yaşanabilir. Çocukların üzerine devrilebilir, çocuklar suyun içerisine düşebilir. Bu nedenle özellikle sıcak su ile işlem yaparken çok dikkat etmek gerekir.

Temizlik Yaparken Çocuklara Zarar Verebilecek Detaylara Dikkat Edilmelidir

Tüm detayların en başında temizlik malzemelerinin saklanması gelmektedir. Mutlaka çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir. Çocuklar tahmin edilemeyecek alanları keşfedebilir ve orada bulunan kimyasal malzemelere ulaşabilirler. Bu da istenmeyen durumlara hatta hayati tehlikelere yol açabilir. Bu nedenle mutlaka ulaşamayacakları yerde muhafaza edilmelidir. Aynı zamanda kullanılan malzemeler hafif kokulu olmalıdır. Bebekler ve çocuklar, yetişkinlerden çok daha hassas olurlar. Bu nedenle ağır kokulu malzemelerden uzak durmakta fayda vardır. Böcek ilaçları da önem taşıyan malzemelerdir. Mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır. Fakat illa kullanılacaksa, kullanılan yerin kapısı kapalı hatta kilitli olmalıdır. Çocuklar en ulaşamayacaklarını düşündüğümüz yerlere bile, kaşla göz arasında ulaşabilirler. Bu nedenle gereken önlemler mutlaka sağlanmalıdır.

Temizlik esnasında da genelde de çöp kutuları uygun yükseklikte olmalıdır. Meraklı çocuklar buldukları her şeyi ağızlarına götürebilirler. Bu nedenle çöp kutuları da aktif tehlike olabilmektedir. İçinden bir şeyi ağızlarına atabilirler ve sağlıkları bozulabilir. Bunların dışında zemin temizliklerinde de ağır kimyasallar kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bebekler de çocuklarda yerde çok daha fazla temas halinde olurlar.

Bu nedenle ağır kimyasallar onların sağlığına zarar verebilir. Genel anlamda güvenlik ön planda tutularak, sağlığa uygunluk oluşturulmalıdır. Aksi halde evde temizlik yaparken çocuklarımızın başına neler gelebilir sorusunun cevabı, çok can sıkıcı boyutlarda olabilir. Genel olarak çocuklar;

  • Sıcak sudan dolayı yanma tehlikesi,
  • Kimyasal maddelerin yoğunluğundan sağlık problemleri,
  • Temizlik malzemelerine ulaşarak, içmeleri durumunda zehirlenme tehlikeleri,

Çöplerin uygunsuz yerde olmasından dolayı, çöplerden ağızlarına pek çok şey atabilme tehlikeleri ile karşı karşıya kalabilirler. Bunlar çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle önce güvenlik sağlanmalıdır sonra hijyen oluşturulmalıdır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ