Evdeki Metal Ve Çelik Mutfak Ürünleri Parlatma Yöntemleri

Evdeki Metal Ve Çelik Mutfak Ürünleri Parlatma Yöntemleri

Dış yüzeyi yanan, is tutan, içi kararan veya kireç tutan alüminyum, bakır, çelik tencereleri, çaydanlıkları temizlemesi ve parlatması oldukça güçtür. Bunları parlatmak ve eski haline getirmek için eskiden kalaylama yöntemleri kullanılsa da günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber ev yapımı pratik temizleyicilere olan ilgi de artmıştır ve pratik bilgiler ortaya çıkmıştır.

blank

Kararan veya kireç tutan çaydanlıklarınız için oldukça pratik, doğal ve sağlıklı bir temizlik önerisini sizler ile paylaşacağız. Bunun için gerekli olan tek malzeme ise sirke ve karbonat olacaktır. Çaydanlığınızın içerisine sirkeyi koyup sabaha kadar bekletiniz.

Ardından sabah dibinde çok az bir sirke bırakın ve üzerine karbonat ekleyiniz ve on dakika bekledikten sonra bulaşık fırçası veya süngeri yardımı ile ovalayarak yıkayınız ve iyice durulayınız. Kireç ve kararmadan eser kalmadığını göreceksiniz. Bu temizleme önerisi sayesinde hem kimyasal kullanmamış olacak hem de çaydanlıklarınızın pırıl pırıl olmasını sağlayacaksınız.

blank

Çaydanlık temizliği için bir diğer yöntem ise limon tuzu ve sudur. Bir yemek kaşığı limon tuzunu çaydanlığa koyup ağzına kadar su ile doldurunuz ve daha sonra ocağa alarak bir iki taşım kaynatınız. Oldukça işe yarayan bu yöntemi yaptıktan sonra çaydanlığınızı iyice durulamayı ihmal etmeyiniz.

blank

Diğer bir yöntem ise tuz ve sirke ile yapılmaktadır. Bunun için ise bir yemek kaşığı tuz ve bir çay kaşığı sirkeyi çaydanlığın içerisine koyarak 10 dakika kadar bekletip sünger ile iyice her yerini ovalayarak yıkayınız ve bol su ile durulayınız. Oldukça işe yaradığını fark edeceksiniz.

blank

Bu yöntemler hem sağlıklı hem ekonomik aynı zamanda da oldukça pratiktir. Bu yüzden sizlerde kimyasal ürünlere para vermektense kendiniz bu doğal temizleme yöntemlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ