Evlerdeki Rutubet Problemi

Evlerdeki Rutubet Problemi

Evlerimizde oluşan rutubet, nem çoğu kişinin korkulu rüyasıdır. Eşyaların çürümesine ve pek çok hastalığa neden olmaktadır. Özellikle de astım hastaları için kötü sonuçlar doğurabilir. Alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Nem ve rutubet olan evde hastalıklarda artmaktadır. Özellikle de akciğer ile ilgili problem görülmektedir.

evlerdeki-rutubet-problemi-5

Rutubet, nem evinizdeki giysilere, mobilyalara, size fazlasıyla zarar vermektedir. Evlerimizde nemin fazla olmasının bir çok nedeni vardır. Nefes alma, terleme, yemek buharı, banyodan gelen buharlar buna neden olmaktadır. Evlerdeki nemin fazla olmasının en önemli etkeni ise iyi bir yalıtımın olmamasıdır. Dışarıdaki soğuk havayla içerideki sıcak havanın etkileşimi yalıtım olmayan evlerde daha fazla olacağı için haliyle rutubetlenme, nem olayı da daha fazla olacaktır.

evlerdeki-rutubet-problemi-4

Nemin bir diğer nedeni ise odalarınızın arasındaki sıcaklık farkıdır. Mesela bir odada soba veya doğalgaz yanıyor diğer odalarda yanmıyorsa sıcak ve soğuk hava birleştiği zaman neme neden olacaktır. Bu da evinizin rutubetlenmesine neden olacaktır. Nem olan evlerde duvarlarda veya tavanda rutubet, küf izleri olacaktır. Bu da insan sağlığı için büyük tehditlerden biridir.

evlerdeki-rutubet-problemi-3

Evinizde rutubet olmasını istemiyorsanız her gün mutlaka evinizi en az 20 dakika havalandırmalısınız. Rutubetten, nemden kurtulmanın en iyi yolu evin dış cephesine yalıtım yaptırmanızdır. Evet biraz masraflı bir çözüm olsa da rutubet için en iyi ve kesin çözümdür.

evlerdeki-rutubet-problemi-2

Duvarlar soğuk hava ve yağmur, kar sularını geçirmeyecek şekilde yalıtılmalıdır. Ancak dış mantoluma yapılacaksa tek bir dairenin yapılması kesinlikle çözüm olmayacaktır. Eğer doğru ve kesin çözüm arıyorsanız tek bir daireyi değil bütün bir binayı yalıtım yaptırmalısınız. Eğer dış yalıtım yaptırma imkânınız yoksa içten yalıtım yaptırabilir nem için böyle bir çözüm bulabilirsiniz.

evlerdeki-rutubet-problemi-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ