Evlilik Sorunlarını Aşmak İçin İpuçları

Evlilik Sorunlarını Aşmak İçin İpuçları

Çoğu evlilikte sorunlar yaşanır. Uzun bir evliliğin sırrı ise bu sorunları karşılıklı özveriler ve fedakarlıklar yaparak sorunları çözerek ilerletmektir. Evliliğinde sorunlar yaşayanlar için çözüm ipuçlarını derledik.

Evlilik iki insanın aile olmaya çalışma çabasıdır. Farklı cinsiyet ve yapıdaki iki insanın zaman zaman anlaşamayıp sorunlar yaşaması kadar doğal bir durum yoktur. Fakat bu sorunların boyutu, derecesi ve ne sıklıkta yaşandığı da önemli bir etkendir. Bir evlilikte her gün sorun yaşanıyor kavga gürültü oluyor sa o evliliği kurtarmak zorlu bir süreçtir. Çünkü belkide yanlış kişi seçimi yapmışsınızdır. Evliliğinizde sürekli yaşadığını sorunları aşmak için önemli ipuçları vardır. Bu ipuçlarını evliliğinizde sürekli hatırlarsanız daha huzurlu bir evlilik geçirebilirsiniz.

Evlilik sorunlarını aşmak için ipuçları;

Empati Yapın ve Problemleri Çözmeye Çalışın

Evlilikte yada birlikteliklerde empati yapıp kendini karşıdaki kişinin yerine koymak önemlidir. Herhangi bir sorun yada tartışmada eşinizi anlamaya çalışın. Empati yapıp soruna önün gözünden bakmaya çalışın. Evliliğinizde sorun yaşamamak için tartışmalarınıza hep sorunu çözme odaklı bakın.

Empati Yapın ve Problemleri Çözmeye Çalışın

Aradaki Saygı ve Sevgiyi Yitirmeyin

Evlilikte sorunlar doğaldır. Fakat en ufak sorunda bile saygısızca davranmak evliliği bitiren ana nedenlerden biridir. Eşiniz sizin hayatınızın bir parçasıdır ona sarılınca tüm sorunları unutabilirsiniz. Bu yüzden herhangi bir sorunda saygı ve sevgiyi yitirmek yerine daha oldun davranmak gerekir. Saygı ve sevgi evliliğin temelidir. Bu temeli bozmadan tartışmalarda bilinçli davranmak gerekir.

Aradaki Saygı ve Sevgiyi Yitirmeyin

Dürüst Olun, Dinlemeyi Öğrenin

Dürüstlük evliklik dahil diğer tüm ikili ilişkilerde olması gereken bir temeldir. Evliliğinizde birbirinize karşı dürüst olmazsanız sürekli sorun yaşarsınız. İlişkilerde iki tarafında tamamen dürüst ve açık iletişim kuruyor olması gerekir. Eşinizle çekinmeden iletişim kurun. Herhangi bir sorunda duygularınızı açıkça ifade edin. Böylece sorunlar kısa sürede çözülebilir. Herhangi bir tartışmada karşınızdaki kişiyi dinlemeyi öğrenin. Ne söylediğini, ne demek istediğini bilmeden sıcak kanlı olarak hareket etmek sizi pişmanlığa sürükleyecek ve sorunun kalıcı olmasına neden olacaktır.

Dürüst Olun, Dinlemeyi Öğrenin

Affetmeyi ve Unutmayı Öğrenin

Uzun evliliklerin en önemli sırrı affetmeyi bilmek ve unutmaktır. Her gün kin tutmak, en ufak sorunu büyütmek ve onarılamaz hale getirmek evliliklerin kısa ömürlü olmasını sağlar. Bu yüzden yaşadığınız her sorunla birlikte olgunlaşmayı, tecrübe edinmeyi hedefleyin. Kırgınlıklarınızı, üzüntülerinizi unutmayı ve eşinizi çok ciddi sıkıntılar olmadığı sürece affetmeyi deneyin. Tüm bunları yaptığınızda daha az sorunlu ev daha mutlu bir evlilik geçirebilirsiniz.

Affetmeyi ve Unutmayı Öğrenin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ