Farklı Yiyecekleri Çocuğunuza Sevdirmek İçin 5 İpucu

Farklı Yiyecekleri Çocuğunuza Sevdirmek İçin 5 İpucu

Çoğu çocuk bazı gıda ve besinleri yemekte ve alışmakta zorluk çekmektedir. Bunların başında ise sebzeler gelir. Çocuklarınızın sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için her sebze ve meyveyi tüketebilmesi gerekir. Bunun için alacağınız birkaç önlem ve dikkat edeceğiniz ipuçları sayesinde bu süreci daha sağlıklı atlatabilirsiniz.

Çocuklara küçük yaşlarda farklı sebze ve meyve tatmasını ve yemesini sağlarsanız eğer ileri ki yaşlarda yemek seçmesini engellemiş olursunuz. Peki çocukların farklı yiyecekleri sevmesi için neler yapılabilir?

Yiyecekleri çocuklarınızın ulaşabileceği yerlere koymanız iyi olacaktır. Çocuklar anne ve babanın yediklerinden yemek ve tatmak isterler. Ondan bende istiyorum, gibi cümleler kurabilirler. Kendiniz içinde çeşitli ve farklı sebze ve yiyecekler içeren bir liste hazırlar ve yaparsanız çocuklarınız bundan olumlu etkilenecektir.

Çocuklarınızın yeni yiyecekler ve gıdalar seçmesini izin vermeniz de oldukça önemlidir. Çocuklarınız yemek yerken tabaklarından istediklerini seçip yemelerine kızmayın, destekleyin. Yürüyen çocuklarınız ile beraber manav ve market alışverişi yapınız. Kendi istediği meyve ve sebzeyi seçmeyi ona bırakın. Böylelikle yeni yiyeceklere karşı daha ilgili olurlar.

İlk defa verdiğiniz bir yiyeceği çocuğunuz sevmediğinde ve istemediğinde vazgeçmeyin. Bir süre sonra tekrar hatırlatın ve deneyin.

Yeni yiyecek deneyeceğiniz zaman çocuklarınızın aç olduğu bir zamanı seçin. Böylelikle sebze, pırasa, ıspanak gibi yiyecekler için daha ılımlı ve istekli olacaktır.

Çocuğunuz için yeni bir sebze veya meyve deneyecekseniz eğer en sevdiğin yemek veya yiyecek meyve diyerek onları heyecanlandırın. Böylelikle daha istekli olurlar.

Bu veya bunun gibi püf noktalarına dikkat ederek çocuklarınızın yemek seçme durumlarının önüne geçmiş olursunuz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ