Fast Food Yiyecekler Tehlike Saçıyor

Fast Food Yiyecekler Tehlike Saçıyor

Ayak üstü atıştırma olarak çevrilen fast food, hızlı hazırlanma ve tüketme özelliklerinden dolayı çok tercih edilirler. Zararlarını bilsek bile yemekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Özellikle çocuklarımızın hayatında büyük yer kaplıyor. Küçük yaşta kurslarla, sınavlarla, etütlerde tanışan çocuklar dışarıda geçirdikleri vakitlerde acıktıkları zaman fast food yiyecek satan yerlerde alıyor soluğu. Ya da bizler, baharda dışarı çıktığımızda, çoğunlukla pizza, hamburger, pide tarzı yiyecekler yemeyi tercih ediyoruz.

fast-food-yiyecekler-tehlike-saciyor-5

Ancak bu yiyecekler bir çok zarara sahip:

-Fast food yiyeceklerde bulunan kolestrol ve yağ miktarı diğer besinlere göre daha fazladır. Hipertansiyon, kalp hastalıkları, mide kanseri gibi rahatsızlıklara davetiye çıkartır.

-Posa içerikleri düşüktür. Kanser riskini arttırır.

fast-food-yiyecekler-tehlike-saciyor-4

-Bu yiyeceklerde tatlandırıcılar, renklendiriciler, aroma artırıcılar bulunmaktadır. Bunlar, yiyeceklerin lezzetini arttırmak adına fast foodlarda normal bir dozda kullanılmadığından, uzun vadede kanser hastalığına sebep olabilmektedir.

-Vitaminler ve kalsiyum yönünden yetersizdir. Bu sebeple bağışıklık sistemini çökertir, katarakt riskini arttırır. Özellikle çocukların fast food tüketimi kalsiyum eksikliği sebebiyle de büyümeyi olumsuz etkiler.

fast-food-yiyecekler-tehlike-saciyor-3

-Malesef fast foodlar çoğunlukla gerekli hijyenik yapım aşamalarından geçmemekte. Bu yüzden tükettiğiniz yerlere büyük ölçüde dikkat etmeniz gerekir.

-Bu yiyeceklere, ön hazırlamalarında tuz eklendiğinden sodyum içerikleri fazladır.

-Fast foodun yanında asitli, kafeinli içecekler tercih ediliyor. Bunların tüketiminde sinirlilik, gerginlik, huzursuzluk, uyku bozuklukları oluşmaktadır. Ayrıca diş sağılığını da olumsuz etkiler.

fast-food-yiyecekler-tehlike-saciyor-2

Fast food tüketimi, obeziteyi de beraberinde getiriyor. Özellikle çocuklarımız gelişme çağında bu yiyeceklere alışıyor ve hızlı kilo alımıyla yüzyüze geliyorlar. Obezitenin bir hastalık olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Yanında birçok hastalığı da beraberinde getirmesi daha da tehlikeli bir hale getirmekte.

-Bu yiyecekler karaciğer hastalıklarına da sebep olur. İçindeki trans yağ karaciğerde birikir. Dikkat edilmezse karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

Tüm bu saydıklarımız bizi fast food yiyeceklerden uzaklaştırır mı bilinmez ama, yine de aklımızın bir köşesinde en azından çocuklarımızın sağlığı için kalmasında yarar ver.

fast-food-yiyecekler-tehlike-saciyor-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ