Fırın Hakkında Püf Noktaları ve Kullanma Kılavuzu

Fırın Hakkında Püf Noktaları ve Kullanma Kılavuzu

Kullandığınız fırınları iyi tanımanız ve ona göre kullanmanız hem daha başarılı sonuçlar almanızı sağlar hem de fırının ömrünü büyük ölçüde uzatır. Bunun içinde kullanmış olduğunuz fırının özelliklerini iyi bilmeli ve tanımalı ona göre kullanmalısınız.

Kullanılan fırınlar aslında yemeği, hamur işlerini pişirmek ile kalmaz eğer doğru şekilde kullanılırsa yapılan yemeğe lezzette katar. Bu yüzden fonksiyon ve özelliklerini tanımanız önemlidir.

Yapılan yemeğin veya hamur işinin türüne göre fırının kullanım talimatları, ayarlanması gereken ısısı veya fanı açıp açmamanız gerektiği ile ilgili kesin çizgiler vardır. Fırınların yan veya ön kısmında bulunan düğmelerinden ayarları yapılmaktadır. Termostat yani sıcaklığı ölçen kısmından yaptığınız yiyecek hangi sıcaklıkta pişmesi gerekirse ona göre ayarlanır. Diğer bir ayar ise süresinin ayarlandığı zaman ayarı düğmesi de yapacağınız yemeğin kaç dakika pişmesi gerekiyorsa ona göre ayarlanmaktadır. Zamanlama ayarı yapıldıktan sonra süre bittiğinde fırın kendiliğinden kapanacağı için unutup yakma veya kurutma gibi sorunları en aza indirmiş olursunuz.

Fırınınızı yemek yapmak için kullanacağınız zaman 10 dakika ön ısıtma yaparsanız daha sağlıklı bir sonuca ulaşmış olursunuz. Fırının orta gözüne, kısmına koyarsanız pişireceğiniz yemeği alt ve üstü dengeli olarak pişmiş olacaktır.

Fanlı pişirme sayesinde fırının içinde bulunan sıcaklık eşit miktarda dağılmış olacaktır. fanlı pişireceğiniz zaman ön ısıtma yapmanıza gerek yoktur.

Pişirdiğiniz yiyeceğin içini almasını istiyorsanız kesinlikle yüksek ısıda pişirmemelisiniz. Orta ısıda pişirilen yiyecekler içini daha iyi alacaktır.

Fırında kırmızı et pişireceğiniz zaman ilk başta tuzu atmayınız. Aynı zamanda fırında kırmızı et pişirileceği zaman ilk yarım saat yüksek ısıda yarıdan sonra tuz eklenip orta derecede pişirilirse daha iyi ve sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Beyaz etlerde ise pişirme süresince ısı orta derecede tutmak en doğrusu olacaktır.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ