Oval Dantel Modelleri

Oval Dantel Modelleri

El işlerinde üreten insan olduğu için hayal gücünün sınırları aşılır. Dantel tığ işleri için de geçerli bu bahsettiğimiz durum. Klasik kare, dikdörtgen ya da yuvarlak formlu dantel örgülerin yanı sıra oval şekilli örtülerin de kullanım alanları oldukça fazla. Oval dantel örnekleri kullanılabilecek yerlerin başında salon vitrinleri, sehpalar ve tabii ki konsollar geliyor. Hatta dikdörtgen ya da kare masalarınızda bile rahatlıkla kullanabileceğiniz oval dantel örtüler mevcut.

Oval dantel modelleri gözden geçirdiğimizde görüyoruz ki; bazen birkaç motifin birleştirilmesiyle hazırlanıyor bazen de tek parça  halinde örülebiliyor. Tek parça örülen örtülerde oval formu modelin kendisi sağlarken; motiflerin birleşmesiyle yapılan dantel örtülerde motifin şekline göre oval formda değişmeler olabiliyor. Yani motifiniz yuvarlak ise kenarlar daha yuvarlak hatlı oval şekil alabiliyor. Motifiniz kare ise oval örtünüzün kenarlarında girinti ve çıkıntılar oluşabiliyor ki bu da dantel örtünüze ayrı bir hava ve şıklık katabilir.

Bilindiği üzere tığ işleri biraz zahmetli örgü işleri arasında başı çekiyor. Dantel örgülerindeki malzemelerin özelliklerinden ötürü zaman alan ve beceri gerektiren işlerdir. Her türlü zorluğuna rağmen evinde dantele yer vermek isteyen hanımların sayısı hiç de azımsanmayacak derecede çoktur. Günümüzün şartlarına göre hızlı yaşamak zorundayız. Başta el işleri olmak üzere her şeyin basitini, sadesini hayatımızdan eksik etmemek artık rutine oturdu dersek abartmış olmayız. Dantel örerken de bu geçerli elbette, kolay dantel örnekleri uygulamak dururken ağır ve zor motifli modeller artık eski cazibesini kaybetti. Evlerinde dantel şıklığı yaşamak isteyenler bunu illa en ince dantel ipleri kullanarak, en zor üreyen modelleri seçerek örmek zorunda değiller. Yeni dantel modellerine göz attığınızda; örneklerin daha uygulanabilir, daha sade ve kolay modellerle hayata geçirildiğini fark edeceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ