Fıtness ve Beslenme İlişkisi

Fıtness ve Beslenme İlişkisi

Spor, egzersiz ile beslenme arasında çok sıkı bir bağ vardır ki, biri diğerinden ayrı düşünülemez. Vücut geliştirme ve fitness en eski spor olarak bilindiğinden, beslenmenin de sporlarla ilişkisinin ne kadar kuvvetli olduğu ve fitness ve beslenme ilişkisi de kabul edilir bir gerçeklik olmuştur.

Buna göre, fitness ve vücut geliştirmeyle uğraşan amatör ya da profesyonel insanların ilk olarak dikkat etmesi gereken, protein, karbonhidrat, su, mineral ve vitaminin günlük tüketimine çok dikkat etmeleri gerektiğidir. Fitness, ağır olmayan kilolar ile çok sayıda tekrar edilen hareketlerden oluşan çalışma programlarından oluşur.

Özellikle kardiyo denilen, vücuttaki istenmeyen yağları yakmak amaçlı belli bir tempoda, kalp ritminin normalin üstünde yüksek seyirlerde olduğu egzersizlere verilen addır ve fitnessın olmazsa olmaz egzersiz hareketlerinden biridir. Bunlara örnek verirsek koşu, yüzme, ip atlama, kürek çekme, bisiklet sürme gibi egzersizler. Bunlar en çok bilinen kardiyolog egzersizleri arasında yer almaktadır. Bu gibi egzersizlerle çalışan amatör ve profesyonel sporcular, vücut çevikliklerini arttırarak, yağ oranlarını düşürüp estetik ve fit bir görünüme kavuşmaktadırlar.

Fit ve Estetik Bir Görünüm İçin, Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Karbonhidratların tüketimi son derece önemlidir. Karbonhidrat tüketimi yaparken kesinlikle kompleks olan karbonhidratlardan faydalanmaları gerekmektedir. Bunun yanında, tüketilen bu kompleks karbonhidratların kesinlikle lifli gıda kategorisinde olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Örneğin; bulgur pilavı.
  • Karbonhidrat tüketirken gıdaların yağ ve şeker oranına da büyük özen ve dikkat edilmelidir. Sıfır şeker ve düşük yağ olması son derece önem arz etmektedir.
  • Bunun yanı sıra, protein tüketimi sağlarken de yağsız proteinler tercih edilmelidir. Örnek verecek olunursa, tavuk göğsü ve light ton balığı en ideal yağsız proteinlerdendir.
  • Supplement (takviye gıda) kullanırken ise, şeker ve yağ oranı en düşük olan protein tozları tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Bunlara en uygun olanlar, izole ya da hidrolize protein tozları olmaktadır.
  • Proteinli gıda kategorisinde en üst sırada yumurta yer almaktadır. Hemen hemen her tür vitamini de içinde barındıran bir gıda olması da bu besini sağlıklı yaşam sürmek için her beslenme programında yer almasını sağlamaktadır. Yalnız, bu besin ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir nokta, yumurtanın çiğ şekilde kesinlikle tüketilmemesi gerektiğidir. Haşlama veya yağda hazırlanarak tüketilmesi en uygun olanıdır.
  • Ekmek tercihi ise, kesinlikle kepek ekmeği olmalıdır. Tabi yine de hiçbir spor ve beslenme programı ekmek tüketilmesini tercih etmez. Bunun yanında bol tahıllı gıdalar tercih edilmesi gereken diğer gıdalardandır.

Sağlıklı Yaşam İçin Beslenme

Sağlıklı yaşam içinde fitness ve beslenme ilişkisi et ile tırnak gibi bir ayrılmaz ilişkiyi nitelendirmektedir. Sebze konusunda ise tüketilmesi gereken gıdaların en başında brokoli gelmektedir. Bunun aksine lezzet konusunda birçok insan tarafından tercih edilmeyen bu gıda mucizevi etkilere sahiptir. En etkili detoks gıdalarından birisi olarak kabul edilmektedir. Düzenli protein tüketen sporcularda protein emilimi bağırsaklara protein yapışmasından dolayı düşmektedir. Bu ise sporcuların farkında olmadan kas gelişimini yavaşlatmaktadır. Hatta durma noktasına getirmektedir. Brokoli bağırsaklara yapışan proteinleri temizler ve vücudun protein emilimini arttırır.

Son olarak ise su tüketiminin öneminden bahsetmemek olmaz. Kas gelişiminin sağlıklı olabilmesi için su tüketimi çok önemlidir. Ayrıca böbrek ve karaciğer sağlığı açısından suyun önemi çok büyüktür. Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir kas gelişimi için günde en az iki litre su tüketilmelidir. Hatırlanması gereken nokta şudur ki; spor sağlık anlamına gelir. Kas gelişimi sağlıksız şekilde oluşacaksa bunun hiçbir yararı yoktur. Her konuda en başta gelen kesinlikle sağlık olmalıdır. Fitness ve beslenmenin birbirinden ayrılmaması gereken tek ortak nokta sağlık olmalıdır.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ