Canım Anne

Gerçek Zeytin Yağı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Zeytin Yağı Nasıl Anlaşılır?

Gündelik hayatta yemek dahil bir çok alanda kullandığımız zeytin yağının saf ve doğal olup olmadığını basit yöntemlerle anlayabiliriz.

Zeytin yağı yüzyıllardır kullanılan ve doğal bir mucize kaynağıdır. Fakat günümüzde fabrika çıkışlı zeytinyağlarının çoğu tamamen saf ve doğal değildir. İçerisine konulan maddeler nedeniyle saflıkları bozulan zeytinyağları sağlık açısından da tehlike sunmaktadır. Zeytinyağı alırken içindekilerine, kokusuna, parasına bakıp almak gerekir. Ucuz fiyat zeytinyağı almak sağlığı riske atar. Çünkü saf ve hakiki zeytinyağının fiyatı oldukça pahalıdır.

Gerçek Zeytin Yağı Anlama Yöntemleri

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır;

  • Zeytin yağını buzdolabına koyduğunuzda eğer donma yapıyorsa saftır. Fakat bazı yerlerinde donma meydana gelmiyorsa içerisinde katkı maddesi vardır ve saf değildir.
  • Zeytinyağı zeytin gibi taze ve keskin bir kokuya sahiptir. Bu yüzden alacağınız zeytin yağını mutlaka koklayıp alın.
  • Saf yani hakiki zeytinyağının en belirgin üç özelliği damakta bıraktı yakıcılık, aroma ve burukluk tatlarıdır. Bu tatları almıyorsanız tükettiğiniz zeytinyağı maalesef saf değildir. İçerisinde bolca katkı maddesi vardır.
  • Zeytinyağı tüketiminden sonra midenizde yanma hissi oluşuyorsa bu zeytinyağı saf değildir.
  • Zeytinyağını tattığınızda eğer ağzınıza çok tatlı bir tat geliyorsa ya da herhangi acı bir tat alamıyorsanız saf değildir. Zeytinyağının kendine has acımsı bir tadı vardır.
  • Zeytinyağı eğer hakiki ise kabarcıklar halinde üst katmana çıkar. Bu kabarcıklar daha sonra kalıp şekline girer. Tükettiğiniz zeytinyağında bu belirti yoksa yüksek ihtimalle saf değildir.
  • Ucuz fiyata satılan zeytinyağının kaliteli olmasını beklemeyin. Zeytinlerin ayıklanması yağının çıkarılması zorlu ve maliyetli bir süreçtir. Bu yüzden saf zeytinyağının fiyatı yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi