Gerçek Zeytin Yağı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Zeytin Yağı Nasıl Anlaşılır?

Gündelik hayatta yemek dahil bir çok alanda kullandığımız zeytin yağının saf ve doğal olup olmadığını basit yöntemlerle anlayabiliriz.

Zeytin yağı yüzyıllardır kullanılan ve doğal bir mucize kaynağıdır. Fakat günümüzde fabrika çıkışlı zeytinyağlarının çoğu tamamen saf ve doğal değildir. İçerisine konulan maddeler nedeniyle saflıkları bozulan zeytinyağları sağlık açısından da tehlike sunmaktadır. Zeytinyağı alırken içindekilerine, kokusuna, parasına bakıp almak gerekir. Ucuz fiyat zeytinyağı almak sağlığı riske atar. Çünkü saf ve hakiki zeytinyağının fiyatı oldukça pahalıdır.

Gerçek Zeytin Yağı Anlama Yöntemleri

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır;

  • Zeytin yağını buzdolabına koyduğunuzda eğer donma yapıyorsa saftır. Fakat bazı yerlerinde donma meydana gelmiyorsa içerisinde katkı maddesi vardır ve saf değildir.
  • Zeytinyağı zeytin gibi taze ve keskin bir kokuya sahiptir. Bu yüzden alacağınız zeytin yağını mutlaka koklayıp alın.
  • Saf yani hakiki zeytinyağının en belirgin üç özelliği damakta bıraktı yakıcılık, aroma ve burukluk tatlarıdır. Bu tatları almıyorsanız tükettiğiniz zeytinyağı maalesef saf değildir. İçerisinde bolca katkı maddesi vardır.
  • Zeytinyağı tüketiminden sonra midenizde yanma hissi oluşuyorsa bu zeytinyağı saf değildir.
  • Zeytinyağını tattığınızda eğer ağzınıza çok tatlı bir tat geliyorsa ya da herhangi acı bir tat alamıyorsanız saf değildir. Zeytinyağının kendine has acımsı bir tadı vardır.
  • Zeytinyağı eğer hakiki ise kabarcıklar halinde üst katmana çıkar. Bu kabarcıklar daha sonra kalıp şekline girer. Tükettiğiniz zeytinyağında bu belirti yoksa yüksek ihtimalle saf değildir.
  • Ucuz fiyata satılan zeytinyağının kaliteli olmasını beklemeyin. Zeytinlerin ayıklanması yağının çıkarılması zorlu ve maliyetli bir süreçtir. Bu yüzden saf zeytinyağının fiyatı yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ