Gıdalarda Bulunabilecek İstenmeyen Risk Oluşturucu Maddeler

Gıdalarda Bulunabilecek İstenmeyen Risk Oluşturucu Maddeler

İnsan tüketiminde kullanılan gıdaların kullanım açısından temiz olması oldukça önemlidir. Günümüzde insanlar artık tükettiği gıdanın temizliğine daha fazla önem göstermektedir. Tükettiğimiz ürünlerin temizliği ve arınık edilmesi insan sağlığına zarar vermemesi için ve hastalıklara sebebiyet vermemesi için önem teşkil etmektedir.

blank

Gıdalarda birçok risk oluşturucu maddeler bulunabilmektedir. Bu maddeler fiziksel olabileceği gibi kimyasal ve biyolojik de olabilmektedir. Fiziksel maddeler genelde dış etkenler ve insanlardan bulaşan etkiler olmakla beraber diğerleri ilaçlardan veya mikrobiyolojik canlılardan bulacak risk oluşturucu maddeler olmaktadır. Bunların başlıcası üretim sırasında kullanılan kimyasal maddelerdir.

blank

Kullanılan kimyasal gübreler veya bozulmaya ve böceklere karşı kullanılan kimyasal ilaçlar büyük risk bulundurmaktadır. Tarlada ve üretimde yabani hayvanlar tarafından verilen zararlar ve hayvanların bulaştırdığı dışkılar istenmeyen zararlı maddelerdir.

blank

Üretim sırasında ekipmanlardan ve çalışanlardan bulaşabilecek maddeler gıdalarda bulunabilmektedir. Bunları takiben gıdalarda bulunabilecek istenmeyen ve risk oluşturucu maddelerin başında bakteri, küf vb. mikrobiyolojik canlılar gelmektedir. Bunlar gıdaya oldukça büyük zarar vermenin dışında insan sağlığına da oldukça büyük zarlar vermektedir. Bu zararlar küçük boyutlarda olabileceği gibi büyük hastalıklara da sebep olabilmektedir. Gıdaya bulaşan risk oluşturucu maddeler engellenmeli ve gıdanın bozulması önlenmelidir.

blank

Gıdalardan Zararlı Maddelerin Arındırılması

Gıdalar üretime gelmeden önce öncelikle olabildiğince az kimyasal kullanılmalıdır. Bu kimyasallar gıdanın direncini zayıflatmaktadır. Gıda üretime getirildiğinde üretime alınmadan önce öncelikle yabancı maddelerden arındırılması gerekir. Bu arındırma yüzeysel boyutta olmaktadır. Genelde yıkama fırçalama şeklindedir. Ön temizlik yapıldıktan sonra çeşitli uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamaların başında sıcak uyulama gelmektedir. Gıdalara uygulanan sıcak uygulamalar gıdada bulunan risk oluşturucu maddeleri büyük orandan temizlemektedir. Bu uygulamalarla gıdanın hem bozulması engellenmektedir hem de insan sağlığına zarar vermesi engellenmektedir.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ