Gül Sirkesi Yapımı ve Faydaları

Gül suyunun birçok mucizesi vardır ve bunlardan biri de gül sirkesidir. Gül sirkesi yapmak için 600 gr civarı gül yaprağı, su, 2 yemek kaşığı bal, 3 kaşık elma sirkesi ve hibiskusa ihtiyaç vardır. Malzemeleri temin ettikten sonra yapımına geldiğimizde ise gül yapraklarını bir güzel temizliyoruz ama burada dikkat edeceğimiz hussus yaprakları yıkamamaktır ve gül sirkesi yapımı ve faydaları konusunda incelikler burada başlıyor.

Gül Sirkesi Nasıl Yapılır?

Yaprakları yıkamadan üzerinde herhangi bir şey varsa temizliyoruz ve bir cam fanusun ya da kavanozun içine temizlediğimiz gül yapraklarını yerleştiriyoruz. Üzerine balı döktükten sonra içme suyunu kaynatıp sıcak bir şekilde üzerine döküyoruz. En son olarak da bir tutam hibiskus ve elma sirkesini ekliyoruz. Bütün malzemeleri ekledikten sonra cam fanus ya da kavanozun kapağını kapatıyoruz ve bir ay ya da daha fazla bir süre beklemeye bırakıyoruz. Süre geçtikten sonra kapağını açıp süzgeçten geçirerek, buzdolabına koyabiliriz. Bu tarifin dışında gül sirkesi başka bir tarifle daha yapılabilmektedir. Diğer tarife göre ise organik gül yaprağı ile elma sirkesi ve su ile yapılır. Yapılışına gelecek olursak; gül yapraklarını aynı şekilde kavanoza ekleyerek üzerine elmas sirkesini ekliyoruz ve bir buçuk ay beklettikten sonra kullanabiliyoruz. Yapımı kolay olan gül sirkesi yapımı ve faydaları sevdiklerinize keyifle ikram edebileceğiniz el emeğiniz olacaktır.

blank

Gül Sirkesi Faydaları

Gül sirkesinin en yararlı faydalarından bir zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Sabahları kahvaltıdan önce gül sirkesi içildiği takdirde metabozlimayı hızlandırarak, sindirimi güçlendirecek ve zamanla kilo vermeye yardımcı olacaktır ve aynı zamanda mide rahatsızlıkları olan insanlarda hazmı kolaylaştırarak gastrit ve reflünün oluşuma engel olacaktır. Gül sirkesi yapımı ve faydaları incelediğimizde gül sirkesinin faydalarından bir tanesi daha baş ağrılarına iyi gelmektedir. Gül sirkesi alerjen ciltlerde iyi gelmekte ve gül suyu makyaj temizlerken cildin pürcüsüzleşmesine ve kırışmasına engel olacaktır aynı zamanda zihinsel olarak da güçlendirmekte ve zihni açmaktadır.

most beautiful roses

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ