Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi bilinen en zorlu lekelerden biridir. Kıyafetlerden mürekkep lekesini çıkartmak için birçok öneride bulunulur. En çok merak edilenlerden biri de halıdaki mürekkep lekesi konusudur. Genellikle çocuklar oyun oynarken halıya mürekkep bulaştırırlar. Hanımların halıya mürekkep bulaştı ne yapmalıyım yönündeki sorguları da bu nedenledir. Halıya mürekkep dökülmesi sonrasında uygulanacak birkaç yöntemle lekeden kurtulmanız mümkün. Deri Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır? Konulu yazımız da takipçilerimizden büyük ilgi gören yazılarımız arasındadır.

halidaki-murekkep-lekesi
Halıdaki Mürekkep Lekesi

Halıdaki Mürekkep Lekesi için Ne Yapılır?

Halıdaki mürekkep lekesi için öncelikle su değdirmemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Oldukça zorlu lekelerden olan mürekkep lekesi olan halının cinsi de önemlidir. Her halıya her malzeme sürülmez. Bu nedenle doğal leke çıkartma yöntemleri denemek en doğrusu olacaktır. Kimyasal madde içeren deterjanlar halınızı bozabilir, renginin solmasına neden olur. O nedenle halıya mürekkep dökülmesi halinde aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip ederek her gün yayınlanan yazılarımızdan ve video paylaşımlarımızdan yararlanabilirsiniz.

halidaki-murekkep-lekesi
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya Mürekkep Döküldü! Ne Yapmalıyım?

Halıdaki mürekkep lekesi için denenebilecek yöntemler aşağıda sizler için belirtilmiştir.

  • Mürekkepli bölgeyi kesinlikle ıslak bezle silmeyi. Kuru ve temiz bir bezi üzerine bastırarak mürekkebi çekmeye çalışın.
  • Mısır nişastasını yağlı sütle karıştırıp macun haline getirin. Halının lekeli bölgesine sürün ve kurumasını bekleyin. Daha sonra kuruyan karışımı elektrik süpürgesi ile çekin.
  • Karbonat ile bebek pudrasını karıştırın ve halıdaki mürekkep lekesi olan yere sürün. Bekleyin ve elektrik süpürgesi ile çekin.
  • Tıraş köpüğü veya tıraş kremini mürekkep lekesi olan bölgeye sürün ve ovalayın. Daha sonra sünger yardımıyla köpüğü halıdan alın. Temiz ıslak bezle durulayın ve kurumaya bırakın.
  • Halılarda mürekkep lekesi için sirke kullanılabilir. Bir miktar suyla karıştıracağınız sirkeyi lekeli bölgeye sürerek bezle ovalayın.
  • Bu uygulamaların hepsini birden fazla kez deneyerek lekeyi azalta azalta çıkartma yoluna gidebilirsiniz.
halidaki-murekkep-lekesi
Halılardaki Mürekkep Lekesi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ