Hamilelerde Bel Ağrısının Nedenleri

Hamilelerde Bel Ağrısının Nedenleri

Hamilelerde Bel Ağrısının Nedenleri

Her 4 anne adayından 3’ünde bel ağrısı şikayeti gözlemlenmektedir. Kilo sorunu olan anne adaylarından bel ağrıları daha fazla olmaktadır. Hamilelik döneminde annelerin mide bulantısından sonra en çok şikayet ettikleri ve rahatsız oldukları sorunların başında bel ağrıları gelmektedir. Alınan kilolar, değişen hormonlar, öne doğru çıkmaya başlayan göbek, geceleri rahat uyunamaması gibi nedenler bel ağrılarını artırmaktadır.

Hamilelik döneminde alınan aşırı kilolar bel ağrılarının en önemli etkenlerinden biridir. Bu yüzden hamilelik döneminizde gereğinden fazla kilo almamaya özen gösteriniz. Özellikle de bebeğinizi besleyecek ama sizi fazla kilolara itmeyecek yiyecek ve içecekler tercih ediniz. Hamur işi, kızartma gibi yiyecekler sadece size kilo yapacaktır. Bunun yerine taze sebze ve meyve tüketiniz.

hamilelerde-bel-agrisinin-nedenleri

  Hamilelikle bel ağrılarının geçmesi için öneriler

  • Bel ve sırt kaslarınızı güçlendirecek ve rahatlatacak egzersizler yapınız. Ancak bu egzersizleri yapmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Hamile olduğunuz unutmadan hafif ama etkili egzersizler bel ağrılarınızı hafifletecektir.
  • Eğilmeniz gerektiğinde mutlaka bunu çömelerek yapınız.
  • Sırt üstü uyumak bel ağrılarını artırmaktadır. Bunun için yan pozisyonda uyuyunuz.
  • Ağrı olan bel bölgenize sıcak veya soğuk kompres uygulayarak ağrıyı azaltabilirsiniz.
  • Hamilelik yastığı kullanabilirsiniz. Bu yastıklar bel kısmını desteklediği için bel ağrılarınıza karşı oldukça etkili olacaktır.

Bu önerilere dikkat ederek bel ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

hamilelerde-bel-agrisinin-nedenleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ