Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedenleri!

Hamile kadınların en çok şikayet ettiği konulardan biri de kuyruk sokumunda oluşan ağrılardır. Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı genellikle hamileliğin 3. ayından itibaren görülür. Her ne kadar halk arasında bu ağrının bebeğin cinsiyetiyle alakalı olduğu konuşulsa da uzmanlar bilimsel olarak hamilelikte oluşan kuyruk sokumu ağrısının nedenleri konusuna açıklık getiriyorlar. Diğer yandan halk arasında kuyruk sokumu ağrısı olan hamile kadının erkek çocuğu olacağına inanılır. Hamilelikte Bulantı Ne Zaman Başlar? Başlıklı diğer bir yazımız da hamile kadınlar tarafından çok ilgi gördü. Siz de bunu ve benzeri diğer birçok yazımızı inceleyerek bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmenizi ve güncel içeriklerimizden haberdar olmanızı tavsiye ederiz.

https://canimanne.com/hamilelikte-bulanti-ne-zaman-baslar.html
Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı zaten oldukça zor geçen bu dönemi daha da zorlaştırır. Ancak bunun bazı nedenleri vardır.

  • Hamile kadınların kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan ağrının başlıca nedeni uzmanlar tarafından 3. aydan itibaren salgılanmaya başlanan relaksin ve östrojen hormonları olarak açıklanır. Bu hormonlar kuyruk sokumu bölgesinde rahatlamaya neden olur ve hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı görülür.
  • Hamileliğin 3. Ayından itibaren bebeğin büyümeye başlaması ve kendine anne karnında daha çok yer açmaya çalışması da kuyruk sokumu ağrısı nedenleri arasında yer alır. Bebek tekmelerini kuyruk kemiğine doğru attığından oluşan bu ağrı ayrıca vücudun kendini doğuma hazırlamasının da işaretidir.
  • Hamilelikte kabızlık sorunu yaşayan kadınlarda da kuyruk sokumunda ağrı görülür.
https://canimhamilelikte-kuyruk-sokumu-agrsianne.com/hamilelikte-bulanti-ne-zaman-baslar.html
Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?

Uzmanlar tarafından hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı normal karşılanan bir durumdur. Ancak yine de bunu geçirmenin veya azaltmanın bazı yolları vardır. Aşağıda sıralanan önerilerle bu ağrı azaltılabilir.

  • Sert zeminde oturmamalı ve otururken özel yastıklar kullanılmalıdır.
  • Düzenli olarak yürüyüş yapmak hamilelikte kilo alımını kontrol altına alır. Bu da baskıdan doğan kuyruk sokumu ağrısını olumlu etkiler.
  • Uzun süre aynı pozisyonda oturmak ve baskı uygulamak kuyruk sokumu ağrısını tetikler.
  • Anne adaylarının kuyruk sokumu ağrısını azaltmak için ağır kaldırmaktan ve yere eğilmekten kaçınması gerekir.
  • Hamileyken topuklu ayakkabı giymek kuyruk sokumu ağrısını artırır.
  • Bağırsakları rahatlatacak yiyecekler tüketmek de kuyruk sokumu ağrısı için fayda sağlayacaktır.
hamilelikte-kuyruk-sokumu-agrsi
Gebelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ