Harita Projeksiyonları

Harita Projeksiyonları

Dünyanın görüntüsünü iki boyutlu bir şekilde görmemize yarayan en fazla kullanılan harita projeksiyonlarını aşağıdan bulabilirsiniz.

Harita projeksiyonları dünyanın iki boyutlu görüntüsünü düz bir harita üzerinde görmeye yarayan 3D yüzeyin transfer edilmesidir. Dünyanın şekli yuvarlaktır bu yüzden harita düzlemine dökerken iki boyutta dökülür. Bunun içinde harita projeksiyonları kullanılır.

Harita projeksiyonları haritada yer alan görüntünün hatalarını en aza indirmek amacıyla kullanılmaktadır. bu şekilde dünyanın her yerden görüntüsü sorunsuz ve hatasız bir şekilde haritaya aktarılabilmektedir. Kullanım alanlarına göre en fazla kullanılan 3 adet projeksiyon çeşidi bulunmaktadır. Bunlar silindirik, konik ve düzlem projeksiyonlarıdır.

Silindirik projeksiyonlar ekvator ve dünyanın çiziminde kullanılmaktadır. Bu projeksiyon ile dünyanın tamamı tek harita üzerinde görüntülenebilir.

Konik projeksiyonlar ülke haritalarının çiziminde ve orta enlemlerin çiziminde kullanılır. Bu projeksiyon çeşidi ile dünyanın yarısı gösterilebilir.

Düzlem projeksiyonlar ise dar alanların, kutupların ve büyük ölçekli haritaların çiziminde kullanılmaktadır. Dünyanın sadece yarısını gösteren bu projeksiyon diğerlerine göre daha fazla bozulmaya sahiptir. Özellikle kenar kısımlara doğru bozulmalar artmaktadır.

Harita Projeksiyonları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ