Dünya Yağış Miktarı Dağılış Haritası

Dünyada hangi bölgenin yıl içerisinde ve hangi mevsimde ne kadar yağış aldığını dünya yağış miktarı dağılış haritasından öğrenebilirsiniz.

Dünyanın güneş etrafında bir yıl boyunca dönmesi nedeniyle her bölgede aynı zamanda farklı mevsimler yaşanabilir. Enlem ve boylam bilgileri aynı düzlem üzerinde olan bölgelerde aynı mevsimler yaşanır. Fakat bitki örtüsü, yıllık yağış miktarı, toprak çeşidi, mevsimlerin özellikleri değişkenlik gösterebilir. Dünyada yer alan her bölgeye farklı yağış miktarları düşer. Bunun nedeni genellikle bitki örtüsü ve güneşe olan yakınlıkla ilgilidir.

  • Dünyada en fazla yağış alan belli başlı bölgeler bulunur. Bu bölgeler Ekvatoral, Muson Asyası ve Orta Kuşak Karaların Batı Kıyıları bölgeleridir. Yıl içerisinde dünyada en fazla bu bölgelere yağış düşer.
  • Orta seviyeli yağış alan bölgeler ise Akdeniz, Savan ve Orta Kuşak Kıtalarının Doğu Kıyıları bölgeleridir.
  • Dünyada az yağış alan bölgeler ise karasal bölgelerdir. Özellikle karasal bölgelerin iç kısımlarında az yağış vardır.
  • Yağış miktarı yıl içerisinde sadece belli sayıda görülen en az yağışı alan bölgeler ise kurak bölgelerdir. Bu bölgeler kutuplar ve çöllerdir.

Dünya Yağış Miktarı Dağılış Haritası

Aşağıda yer alan dünya yağış miktarı dağılış haritası ile tüm dünyada yıl içerisinde hangi bölgenin ne kadar yağış aldığını ve yağış yoğunluğu detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ