Hasta Yemekleri

   Hasta yemekleri seçimi yapılırken mutlaka hastanın durumu, hastalığının türü ve nedenleri gibi noktalara dikkat ederek hazırlanmalıdır. Tansiyon hastası ise tuzlu ve aşırı ağır yiyeceklerden kaçınılmalı, şeker hastası ise şeker yüklü olan besinlerden uzak durulmalıdır. Bağışıklığı kuvvetlendirmek için mevsim sebzelerinden yemekler, çorbalar yapılmalı aynı zamanda ise hastalığının türüne göre farklı çorba seçimleri yapılabilir. Sağlıklı beslenme, düzenli yemek yeme bütün hastalıkların çözümünde ve tedavisinde olumlu etki yarattığı herkes tarafından bilinmektedir. Bunun içinde yediklerimize dikkat etmeli düzenli ve doğru beslenmeliyiz.

Hasta yemekleri arasında ilk akla gelen ise şüphesiz şehriyeli tavuk çorbası olacaktır. Bu çorba tüm hastalar için şifa niyeti ile verilebilir. Oldukça vitaminli ve hafif olan  bu çorba çoğu hasta yemeği mönülerinde de ilk sıralarda yer alır.

İkinci olarak sunulan hasta yemeklerinden biri ise şüphesiz ki tarhana çorbasıdır. Tarhana çorbası içinde bulunan vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda da direnci artırdığı bilinmektedir. Bu özellikleri ile de hastalıklara karşı iç mücadele de etkili rol oynamaktadır.

Hastalık sırasında vücut direncini artırmak için en etkili yol ise taze meyve ve sebze tüketimidir. Mevsim meyve ve sebzelerinden tüketerek bağışıklığınızı kuvvetlendirebilir, direncinizi artırarak hastalıklardan daha kolay kurtulabilirsiniz. Taze sebzelerden oluşan yemekler, çorbalar tüketebilirsiniz. Ara öğünlerde ise taze ve mevsim meyvelerinden tüketmek hastalığı daha çabuk atlatmanızı sağlayacaktır.

Aynı zamanda hasta iken bol sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Taze meyve suyu ve bol bol su içilmelidir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ