Hatim Duası Nasıl Yapılır? Hatim Duasının Önemi

Hatim Duası Nasıl Yapılır? Hatim Duasının Önemi

Müslümanlar Ramazan ayının başında Kur’an-ı Kerim okumaya başlar ve bayrama kadar hatmedip bitirerek ibadet ederler. Kur’an-ı Kerim okunması bitirildikten sonra hatim duası yapılır. Hatim duası nasıl yapılır diye merak edenler sizleri aşağıda yer alan konuyla ilgili hazırlamış olduğumuz yazımızı okumaya davet edebilirler.

Canimanne.com sayfalarımızdan olan Dua Nasıl Ezberletilir? Çocuklara Dua Ezberletmek konulu yazımızdan pek çok ebeveyn de faydalanıyor. Siz de diğer sayfalarımızı ziyaret ederek dini konulardaki yazılarımıza da ulaşabilirsiniz. Canimanne.com sosyal medya hesaplarımızı beğenmeyi, Canımanne YouTube kanalına abone olmayı da unutmayın.

Hatim Duası Nasıl Yapılır

Hatim Duasının Önemi

Yaşamımızın tüm zamanlarında yapabileceğimiz Kur’ an-ı Kerim’in hatmedilmesi dinimiz için büyük önem taşımaktadır. Kur’ an-ı Kerim’in hatmi kitap üzerinden okunuşuyla yapılabildiği gibi ezbere okumayla da yapılabilir. Özellikle mübarek Ramazan ayının içerisinde olduğumuz şu günlerde hatim duası okumak ve Kur’ an-ı Kerim’i hatmetmek daha da önem kazanmıştır. Hatim duası içerisinde önemli sıfatlar barındıran bir duadır.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) hadisleri aracılığıyla hatim duası ve Kur’an-ı Kerim’in hatmedilmesiyle ilgili birçok bilgi vermiştir. Bunun yanı sıra Kur’ an-ı Kerim’i hatmeden kişiler aynı zamanda hatim duası nasıl yapılır diye de merak etmektedirler. Sizlere bu konuda yardımcı olmak için hatim duası nasıl yapılır, hatim duası yaparken nelere dikkat edilmelidir konulu bir yazı hazırladık. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Yazının sonundaki video içerikte Hatim Duası yer almaktadır.

Hatim Duası Nasıl Okunur

Hatim Duası Nasıl Yapılır?

Kur’ an-ı Kerim okumadan önce okunması gereken dualar arasında yer alan hatim duası nasıl yapılır ile ilgili bilmeniz gerekenler;

  • Öncelikle Euzu-Besmele çekmelisiniz.
  • Hatim duası okumadan hemen önce taze bir namaz abdesti almalısınız.
  • Diz üstü vaziyette edep kurallarına uygun, kıbleye dönük bir şekilde oturmalısınız.
  • Okuduğunuz Kur’an-ı Kerim’in maneviyatını hissedip aklınızdan tüm düşünceleri silerek Allah’a dua etmelisiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ