Hayatınızı Değiştirecek 8 Temizlik Tüyosu

Hayatınızı Değiştirecek 8 Temizlik Tüyosu

Günümüzün ağır yaşam şartları arasında mutfağınızı her zaman temiz tutmak, yatak odanızı dağınıklıktan kurtarmak veya çok dağılmış bir oturma odasında düzen kurmak o kadar da kolay değildir. Dağınıklık nedeni ne olursa olsun, önemli olan bununla pratik yöntemlerle başa çıkabilmeyi bilmektir. İşte size vereceğimiz 8 faydalı püf noktası ile işinizi kolaylaştırmak istiyoruz.

blank

1-Kağıt Havluları Tercih Edin

Mutfak tezgahı için, tezgah temizliği için kullandığınız bezlerin yanı sıra mutfağınızda kağıt havlu kullanmayı alışkanlık haline getirin. Ani durumlarda bezi yıkayıp sıkmakla vakit kaybetmenize gerek kalmadan kağıt havlu ile daha hijyenik bir şekilde temizliğinizi yapabilirsiniz.

2-Mutfak Aletlerini Kullanmadan Önce

Rende, sarımsak ezici gibi temizlemesi zor olan mutfak aletlerini kullanmadan önce yüzeyini hafifçe yağlarsanız, yemek artıkları üzerine yapışıp kalmayacak temizlemeniz daha kolay olacaktır.

blank

3-Sirkenin Gücü

Çaydanlık, fırın kapları, çelik tencere ve kahve makinesi gibi mutfak aletlerinde kalan inatçı lekeleri temizlemek içinse sıcak su ve sirke kullanabilirsiniz. Sirke, leke çıkarma konusundabulaşık deterjanlarından daha etkili ve steril bir üründür.

4-Halılara Dikkat

Evinde evcil hayvan besleyenlerin en büyük sorunlarından biri, halılara sinen koku ve tüylerdir. Tüylerle beraber kokuyu da ortadan kaldırmak için halınıza karbonat dökün. Bir saat beklettikten sonra halınızı süpürün ve aradaki farkı görün.

blank

5-Görünmeyen Yerler

Koltukların ve yatakların altı; temizlik yaparken en çok zorlanılan yerlerdir. Bu sorunu çözmenin en kolay yolu ise elektrik süpürgenizin ağzına eski bir ince çorap geçirmekten geçiyor. Böylece göremediğiniz yerleri temizlerken süpürgenizin içine çorap, toka ve benzeri eşyaları da süpürgenin içine kaçmadan yakalamış olursunuz.

6-Diş Fırçasının Gücü

Eski diş fırçaları evdeki bazı detayları temizlemek için mükemmel bir alettir. Ayakkabılarınızın altını, kauçuk yüzeyleri, banyo ve mutfaktaki derzleri, kahve makinesinin içini ve her türlü lekeyi diş fırçası yardımıyla rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

blank

7-Buzdolabı Temizliği

Buzdolabına kapağını kapatmadan koyduğunuz yiyecekler, saatler sonra dolabınızın kokusunu değiştirebilir. Yiyeceği dolaptan çıkarsanız da o koku dolaba sinmiş olabilir. Kokuyu önlemek için buzdolabınızın en üst rafına bir çay tabağı içinde kahve telvesi koyabilirsiniz.

8-Limonun Temizleyici Etkisi

Çöp kutularınız belli bir süre sonra istenmeyen bir koku üretmeye başlar. Deterjanlar bile bazen bu kokunun giderilmesinde işe yaramayabilir. Buzluğunuzun birkaç gözüne limon kabuklarını koyup üzerini suyla doldurun. Limonlu buz küplerini çöp kutunuzun içinde eriyene kadar bekletip çalkaladığınızda kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

blank

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ