Hayvan Sevgisi Ve Çocuklar

Hayvan Sevgisi Ve Çocuklar

Hayvan Sevgisini Çocuğa Küçükken Aşılayın

Çocuklara küçük yaşlarda birçok şey öğretildiği gibi hayvan sevgisi de öğretilebilir. Çocukların konuşmayı, oyun oynamayı, oyuncaklarını veya başka şeyleri sevmeyi öğrendiği gibi hayvan sevgisi de çocuklara aşınabilir. Çocukların hayvanlardan zarar görebileceğini düşünüp onları hayvanlardan uzak tutarsanız tam öğrenme yaşlarında onlara hayvanların korkulması gereken canlılar oldu izlenimini yaratabilirsiniz. Çocuklar çabuk öğrendiği gibi küçük yaşta yaşadıkları travmaları ve korkuları unutamazlar. Bu sebepten dolayı hayvanların korkulması gereken canlılar olduğunu küçük yaşta öğretirseniz büyüdüklerinde hayvanları sevmeleri, kendilerine bu sevgiyi aşılamaları veya korkularını yenmeleri oldukça zor olacaktır.

kopek-cocuk

Hayvanlar ile çocuklar arasında aslında engellenmediği takdirde oldukça güçlü bağlar oluşabilir ve hatta hayvanlar çocuklara onları koruma içgüdüsüyle yaklaşıp çocukların zarar görmesini engellemeye çalışırlar. Hatta aileleri tarafından bile çocuklara kızıldığında hayvanlar buna tepki verebilmektedirler. Bahsettiğimiz hayvanlar kediler, köpekler olmak zorunda değildir. Bu hayvanlar kuşlar, kaplumbağalar, balıklar bile olabilir.

hayvan-sevgisi-kucuklukten-asılanirHayvan sevgisini öğretmeye bu tarz fiziksel olarak sevilmeye çokta müsait olmayan hayvanlarla da başlayabilirsiniz. Hayvanlarda bizler gibi zarar görmedikçe karşısındaki canlıya zarar vermeyi amaçlamazlar. Çocukların hayvanlarla ilgili bizlerden daha kuvvetli hatta zaman zaman anlamlandıramadığımız şekilde ciddi bir bağları vardır. Hayvanlar çocukların ve bebeklerin savunmasız ve korunmasız olduğunu bilirler ve onlara o şekilde yaklaşırlar. Hayvan sevgisi ile büyütülen çocuklar büyüdüklerinde bahsedilen travmaları yaşamazlar. Araştırmalara göre ise bu tarz hayvan sevgisiyle büyütülen insanlar oldukça merhametli ve vicdanlı olmaktadır.

cocuk-ve-hayvan

Çocukların hayvan sevgisi ile büyütülmesi onları ruhen de oldukça etkilemekte ve geleceklerinde ise karakterinin oturmasında oldukça etkilidir. Hayvanları çocuklarınıza sevdirmeyi amaçlarken hayvanlarında birer can olduğunu ve onların oyuncak olmadığını onlara anlatmayı, öğretmeyi unutmamalısınız. Zarar vermemeleri gerektiğini öğretmelisiniz.

hayvan-sevgisi

bebekler-ve-hayvan-iliskisi

cocuk-kedi

bebeklik-dönemi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ