Canım Anne

Çocuklara Göre Ebeveynleri

Çocuklara Göre Ebeveynleri

Çocuklara Göre Ebeveynler

Hepimizin çocuklarımız hakkında istisnasız bir fikri vardır. Benim çocuğum yaramaz, benim çocuğum suskun, durgun,  çalışkan vs.. Peki çocuklarımız ne düşünüyor? Hiç düşündünüz mü çocuklara göre ebeveynleri nasıl, ne durumda?

anne

Öncelikle çocukların düşüncelerini yetişkin mantığı ile yorumlamamak gerekir.  Çünkü çocuklar büyüdükçe ve öğrendikçe düşünce ve anlayış yapıları artacaktır. Çocuklara göre ebeveynlerinin farklı görev ve sorumlukları vardır.  Çocuklar dünyaya geldiklerinde korumasızdırlar ve anne babalarına ihtiyaç duyarlar. Tabi ki de yeni doğmuş bir bebeğin anne ile iletişimi babaya göre daha güçlüdür. Çünkü vaktinin büyük bir kısmını anne ile geçirir, fiziksel temas vardır ve temel ihtiyaçlarını anne karşılar. Anne sevgi doludur, sürekli okşar,  sever, ninniler söyler. Bebekler ağlayarak ihtiyaçlarını dile getirirler ve ağlamalarına karşısında isteklerine tepki veren bir anne gördükçe güven duyguları oluşur ve annelerine bağlanır.  Annelerin davranış, tutum ve tarzları çocuklarının sosyal ve duygusal gelişiminde çok etkilidir. Baba ise zaman zaman gördüğü biridir. 1-3 yaş arasında anne yine aynı görevleri sürdürür. Bu yüzden her şeyin iyisini anne bilir. 3-6 yaş arasında çocuklar annelerini kural koyan ve uygulatan biri olarak görürken, babalarını eğlendikleri bir arkadaşları olarak görmeye başlarlar. 6-13 yaş arasında anne tamamen kuralcıdır artık. Baba ise hala eğlenceli ve anlaşılması daha kolay olarak görülen bir ebeveyn konumundadır.  13-18 yaş arası ergenlik dönemidir ve bu dönemde kesinlikle her iki ebeveynle de çatışma yaşanır.  Çocuklar varlıklarını gösterebilmek amacıyla bazen anne ve babalarının sözlerini dinlemezler,  itiraz ederler. Bu dönemde anne ve babaya karşı sinirlenirler. Bu dönemlerde anlayışlı olmalı ve çocuğun derdi algılamaya çalışılmalıdır. Çünkü çocuklar anne ve babalarından ayrı kalmaya hiç katlanamazlar.

cocuklara-gore-ebeveynleri

Çocuklara göre ebeveynleri zamanla farklı konum değiştirirler, çünkü çocuk büyüdükçe algısı da değişecek, kendi kişiliği güçlenecektir. Özellikle de çocukların kişiliğinin oluşmasında anne- baba faktörünün ne kadar önemli olduğunu unutmayarak çocuklarımızı yetiştirirken dikkat etmeliyiz.

cocuk-psikolojisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ