Her Yaşta Kitap Okumak

Her Yaşta Kitap Okumak

Her çocuk birbirinden farklıdır. Hoşlandığı, güldüğü, mutlu olduğu ya da sevdiği şeyler her çocuk için değişikler gösterir. Bazı çocuklar hareketli ve yüksek enerjilidir, bazı çocuklar daha durağan ve duygusaldır, bazı çocuklar ise agresiftir. Çocukların kişilikleri ve yaşantıları da yaptıkları aktivitelerde değişikler olmasına neden olur. Bazı çocuklar kitap okumayı severken bazı çocuklar hiç ilgilenmezler. Okul öncesi çocuklarınızın bayılacağı kitaplar hangileri diye merak ederseniz, çocuğunuzun ilgi alanına göre farklılıklar olduğunu göreceksiniz.

okuloncesi-kitap493691014

Kitap okuma alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren çocuğunuza vermeniz gereken bir alışkanlıktır. Evinizde çocuğunuzun yaşına hiç bakmadan çocuğunuza mutlaka kitap hediye edin. Daha yeni doğmuş bir bebeğiniz bile olsa, ona uygun olan kitapları bulabilirsiniz. Her yaşa ve her türlü ilgi alanına göre kitap bulmanız artık çok kolay. Henüz küçücük bir bebeğiniz varsa, onun için bezden yapılmış oyuncak kitapları alabilirsiniz. Bu ilk kitap ileride kitaba olan daha sonra da bilgiye olan ilgisini ve öğrenme isteğini arttıracaktır. Okul öncesi çocuklarınızın bayılacağı kitaplara bakacak olursak, çok farklı türlerde kitaplar olduğunu göreceksiniz. Hem türleri açısından, hem zorluk derecesi açısından hem de resimli ya da resimsiz olması açısından yüzlerce kitapla karşılaşacaksınız.

okuloncesi-kitap286215635

Okul öncesi çocuklarınızın bayılacağı kitaplar, daha önce de söylediğimiz gibi çocuğunuzun ilgi alanına bağlı olarak değişecektir. Bazı çocuklar ana karakterin hemcinsi bir çocuk olmasından hoşlanırken, bazı çocuklar kitapların ana karakterinin hayvan olmasını tercih edebilir. Günümüzde çocuğunuza seveceği türde bir kitap almak istiyorsanız, büyük bir kitapçıya gitmenizi tavsiye edebiliriz. Böylece çocuğunuz ona alacağınız kitabı kendisi seçebilir. Kitapçıdaki kitaplardan ilgisini çekeni bulabilir ve siz de çocuğunuza ilgi alanı doğrultusunda bir kitap okuma şansına sahip olabilirsiniz. Ancak en önemli şey, eğer çocuğunuzun kitap okumasını istiyorsanız siz de mutlaka çocuğunuzun yanında kitap okuyun. Her şeyden önce çocuğunuzun rol modelinin kendiniz olduğunu unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ