Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır?

Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır?

Tropikal meyvelerden olan Hindistan cevizi artık ülkemizde de marketlerde ve manavlarda rahatlıkla bulunabiliyor. Bu meyvenin sağlığa faydaları da sıkça konuşulur. Hindistan cevizi faydaları yanı sıra yağının da faydalı olduğu bilinir. Daha önce paylaştığımız içeriklerden olan Güzellik için Hindistan Cevizi Yağının Faydaları konulu yazımız da ilginizi çekebilir. Ancak bugünün konusunu Hindistan cevizi nasıl kırılır olarak belirledik. Hindistan cevizini kırmak konusunu merak edenler yazımızı okuyarak bilgilenebilirler.

hindistan-cevizi-nasil-kirilir
Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır

Hindistan Cevizi Nasıl Açılır?

Bu meyveyi tezgahlarda bütün olarak gördüğümüzde almak istesek de şeklinden dolayı nasıl kıracağımızı bilemeyiz. Hindistan cevizi nasıl açılır diye merak ediyorsanız bunun kolay olmadığını belirtmek isteriz. Hindistan cevizinin dış kabuğu oldukça sert olduğundan elle açmak ya da kırmak pek de mümkün değildir. Bir bıçaktan, tornavidadan veya çekiçten yardım almak gerekebilir. İşte Hindistan cevizi nasıl kırılır ve suyu nasıl çıkartılır sorularının cevapları…

hindistan-cevizi-nasil-kirilir
Hindistan Cevizini Kırmak

Hindistan Cevizini Kırmak için Neler Yapılır?

Hindistan cevizi nasıl kırılır? Bildiğiniz üzere bu meyvenin üzeri tüylüdür. İşe bir bıçakla bu tüyleri alarak başlamalısınız. Tüyler temizlendikten sonra Hindistan cevizinin üst bölümünde bulunan siyah noktayı bir tornavida ile delmek gerekir. Bu nokta meyvenin en yumuşak yeridir. Hindistan cevizi suyunu çıkartmak için burada açtığınız deliği kullanabilirsiniz. Bir bardağa ya da bu suyu boşaltmadan önce süzmelisiniz. Kabın ağzına yerleştireceğiniz bir tülbent veya tel süzgeç işinizi görecektir. Süzdüğünüz Hindistan cevizi suyunun acımsı ve ekşi olmaması gerekir. Eğer böyleyse meyve bozuk anlamına gelir.

Hindistan cevizi kırmak için kabuğun dışındaki çizgilere bir çekiçle vurun ve çatlamalarını sağlayın. Çatlayan kabukları elinizle soymayı deneyin. Şayet kırılmıyorsa 200 dereceye ayarladığınız fırına atın ve 15 dakika kadar ısıtın. Kabuk ısınınca kendiliğinden çatlayacaktır. Kabuğu soyduktan sonra içindeki kahverengi tabaka ortaya çıkacak. Bu tabakanın da soyulması gerekiyor. Son olarak Hindistan cevizini yıkayın ve afiyetle yiyin.

hindistan-cevizi-nasil-kirilir
Hindistan Cevizi Kırmak
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ