Hızlı Yemek Yapmanın 4 Püf Noktası

Çalışan bayanlar kadar ev hanımlarının da artık vakti kısıtlı olduğu düşünüldüğünde yemek yapmanın püf noktaları konusunun önemini daha çok çalışan hanımlar anlar. Ancak ev temizliği, çocuklar vs derken mutfak işleri her gün kadınların sırtında büyük bir yük. Ancak sistemli ve planlı hareket edildiğinde yemek yapmanın ne kadar az zaman aldığını göreceksiniz.

Hızlı yemek yapmanın 4 püf noktasına gelince;

  • İlk olarak menünüzü belirleyin. Mutlaka aylık, haftalık ya da günlük bir menü listeniz olsun. Mönünüzü belirlediğinizde alışverişte en gerekli malzemeleri temin edecek, buda sizin hem kesenizi rahatlatacak hem de yemek yapacağınız zaman malzeme arayışına girmemiş olacaksınız. Aradığınız tüm malzemeniz kilerinizde mevcut olacak. Belirlediğiniz mönüye sadık kalacak böylelikle ne pişirsem düşüncesine ayırdığınız gereksiz vaktinizi kazanmış olacaksınız.                                                                                                               
  • Hızlı yemek yapmanın 4 püf noktasından bir diğeri ise alışverişten geldiğinizde malzemeleri dolabınıza yıkayarak yerleştirmek. Özelikle sebze, et, tavuk gibi malzemelerinizi yıkanmış ve doğranmış olarak dolabınıza yerleştirirseniz veyahut direk ayıklanmış ve doğranmış ürünler satın alırsanız, yemek yapmaya hazırlık aşaması olan ve en geniş zaman harcanan malzeme yıkama, doğrama evresindeki zamandan kazanmış olacaksınız.
  • Yemek yapmaya bir gün önceden başlayın. Bu ne demek diye düşünebilirsiniz. Et veya tavuk gibi buzluktan çıkartılarak yapılacak bir yemek yapmayı planlıyorsanız bir gece önceden buzluktan alın ki çözülsün. Hem tekrar çözme işlemi ile uğraşmamış olursunuz hem de daha sağlıklı yemek elde edersiniz. Veyahut kuru fasulye gibi bakliyat yapacaksanız akşamdan suda bekletin ki çabuk pişsin. Hele ki; sıcak suda bekletirseniz çok daha hızlı pişeceğini göreceksiniz.                                                                                                                            
  • Hızlı yemek yapmanın 4 püf noktasından en önemlisi ise yemeklerinizi düdüklü tencere pişirmenizdir.
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ