Horlamayı Önlemenin Formülü – Neden Horlarız?

Horlamayı Önlemenin Formülü – Neden Horlarız?

Horlamayı Önlemenin Formülü – Neden Horlarız?

Horlamak tüm yaş gruplarında kolaylıkla görülebilen ve genellikle gece uykularında değil tüm uykularda meydana gelen horlama eylemi, gerçekten rahatsız edici bir durumdur. Çoğu kez kişinin kendisi, horladığının farkında olmasa bile çevresindeki kişileri bir hayli rahatsız etmektedir. Horlamak özellikle de yorgunluk sonucunda çıkan ya da burnunda ve genizinde et bulunan kimselerin çok çektiği bir durumdur. Bu nedenle horlamaya engel olabilecek tüm durumları araştırır ve bunun sonucundan uygulamaya başlamak isterler. Pek çok yöntem sonuç vermez. Bu nedenle sağlam olan yöntemleri denemek gerekir ve yalnızca bir iki defa bir yöntemi denemekle horlama eylemi sona erdirilemez.

horlamayi-onlemenin-formulu-horlariz

Bu nedenle özellikle de doğal yöntemler rutin bir şekilde denemeye alınmalı ve uygulanmaya devam ettirilmelidir. Horlamayı engellemek için uygulanması gereken pratik yollar da mevcuttur. Bu yollar arasında ilk yer alan önlem odayı iyice havalandırmaktır. Çünkü güzel bir şekilde havalanmamış odalarda toz birikir ve burun, solunum yolları ve gırtlağa giden tozlar horlamayı tetikler. Daha sonra ise eğer fazla kilolarınız mevcutsa, en kısa zamanda bu kilolardan kurtulmanız gerekmektedir. Geceleri yatağa girdiğiniz zaman sırt üstü yatmak yerine sağınıza yatmayı tercih etmelisiniz. Sırt üstü yatışlar da horlamayı tetiklemektedir. Bunların yanı sıra;

  • Bel boşluğunuza bir yastık ya da destek koyarak daha düzgün yatmayı deneyebilirsiniz. Böylece horlama en aza inmiş olacaktır.
  • Yastığınızı dümdüz kullanmak yerine sırtınıza doğru daha eğimli kullanırsanız da horlama da azalmalar meydana gelecektir.
  • Eğer sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarınız varsa, bunlar da horlamayı tetiklemektedir. Bu nedenle horlamaktan kurtulmak istiyor ve çevrenizi daha fazla rahatsız etmek istemiyorsanız, mutlaka kötü alışkanlıklarınızı da bırakmanız gerekmektedir.

horlamayi-onlemenin-formulu-horlariz

Horlamayı Doğal Yollarla Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Horlamayı önlemenin en etkili doğal yolu lavanta yağı kullanımıdır. Odanızı yeteri kadar havalandırdıktan sonra yastığınıza, çarşaflarınıza ya da odanızın herhangi bir köşesine lavanta yağı dökebilirsiniz. Dilerseniz bir bardak ılık suya da dilediğiniz kadar lavanta yağını dökerek baş ucunuza yakın bir yerde uzun sürme durmasını sağlayabilirsiniz.

horlamayi-onlemenin-formulu-horlariz

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ