Huysuz Veliahtlar

Huysuz Veliahtlar

Yaşamak ve yaşatmak;insanın en temel hakkı ve özgürlüğüdür. Sevmek; bir kalbe sahip olmak, güneş olmak, filiz olmak demektir. Güzel bir kalbin aynası da güzeldir. Güneş olup aydınlatmak, ısıtmak büyük bir lütufdur. Filiz olmak başlangıçtır, geleceğe umuttur, karanlığa aydınlıktır. Çocuklar bizlerin birer aynasıdır. Onlarda isteyip istemediğiniz her şey aslında sizde mevcut olandır. Sahip olduğunuz karakter, inandığınız değerler, insan olduğunuzun bilinci, sizin yönetiminizin, oluşumunuzun, yaptırımınızın, gölgesidir. İşte çocuklar da bizim gölgelerimizdir.

agresif (1)

   Menzil bellediğiniz her yolda mutlaka yanınızda birşeyler barındırır, ona ihtiyaç duyarsınız. Çocuklarda sizin menzilinizden belli bir zamana kadar sizinle gelir. Onları taşırsınız,barındırırsınız,himaye altına alırsınız,korursunuz. Bu durumda menzilinizin faydalı olması, doğru olması, hareketlerinizin tutarlılığı ve örnek alınma potansiyelinizin yüksekliği çocuklar için belirleyici unsurlardandır. Sizin çocuklarınıza karşı olan hitabınız,uslubunuz,ödülleriniz,cezalarınız onların karakterinin oluşmasına ve psikolojilerinin yapılanmasına zemin hazırlar. Bir çocuğun âsi olması her ne kadar yapısı itibariyle olabilse dâhi unutmayalım ki bizlerin tutumu bunu belirleme de başroldür. Yaşamak istemeyeceğimiz hiçbir şeyi yaşatmamalı, elmadan hoşlanmazken, elmayı dikmemeliyiz. Huysuzluklarındaki payı kendimizde görecek kadar alçak gönüllü olmamız zaruridir.

Bir ev düşünelim. Bu evin içerisinde anne baba ve iki de çocuk düşünelim. Bu çocuklardan biri huysuz diğeri ise değil. Sakin olan çocuğun huysuz olan çocuktan dolayı cefa çekmesi kesinlikle hak etmediği bir muameleye mâruz kalmasını doğuracaktır. Hakkı gözetmeye çalışan ve güzel bir istikbali peşimizdeki gölgelerimize sağlamaya çalışan bizlerin böyle bir durumda hata yaptığını farketmek ne acıdır oysa ki. Bir yerlerde hata yaptığımızı görebilmemiz ve onu düzeltme çabası içerisine girmemiz huzurun sağlanması bakımında lüzumlu gelmektedir. Dengeyi korumalı,nasıl hareket edeceğimizi çocukların iç dünyalarını okuyarak, doğru hamleleri kendilerine entegre ederek muvaffakiyetimiz için çabalamamız gerekir. Bu muvaffakiyet huzurun, birliğin, keyfin alâmeti olmasıyla birlikte, huysuzluğun, tatsızlığın ve eşredsizliğin önüne geçecektir. Bütün bu problemler inanılan değerler yoluyla aşılması zahmetli dahi olsa Hak’tandır diyerek severek,sabrederek,inanarak daha güzel bir hâl aldırmayı kolaylaştıracaktır. Aynı soluğu solumanın huzurunu eğer hissedemez bunu hedefleyemezsek, birlikte olmanın manasını kaybetmişizdir.

Portrait of a extended happy family standing in the park.

Doğru hamlelerle hayatımızı güzelleştirmeli ve güzeli arayanları, bunu sizden talep edenleri en iyi noktalara getirebilmek için gönülden kaliteli eforlar harcamalıyız.Gölgelerimize tükenmez kalemle tükenmez maneviyatı öğretmeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ