Ihlamurun Faydaları

   Ihlamur 25-30 metreye kadar uzayabilen bir ağaç türünde yetiştirmektedir. Çiçeklerinin yaydığı hoş kokusu için bahçelerde, sokak aralarında mutlaka bulunur. Büyümesi kısa sürede olmaktadır. Uzayıp boy atması fazla zaman almaz. Sıcaklığa isteği nispeten fazladır. Don olaylarının fazla olduğu yerlerde yetiştirilmesi daha zordur. Çiçek açtığı haziran-temmuz aylarında toplanarak kurutulmaktadır. Özellikle de kış ayları için harika bir bitki çayıdır. Bal ve limon karıştırılarak içilen ıhlamurun faydaları saymakla bitmez.

ihlamurun-faydalari-5

Ihlamur çayı içmek sağlığımız için çok faydalıdır. Grip ve nezleye karşı ıhlamur harika bir ilaçtır. Hem hastalıktan korunmak hem de hasta olduğumuz zaman daha çabuk iyileşmek için kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için özellikle kış aylarında yetişkin ve çocuk herkes kullanmalıdır. Bal karıştırılarak hazırlanan ıhlamur çayı vücut direncini artırdığı için iyileşme sürecinizi hızlandırır. Bal doğal bir antibiyotik olduğu için ıhlamur etkisini daha fazla artırmaktadır. Ancak ıhlamur çayınıza bal ilave edecekseniz ilk önce ılımasını beklemeniz gerekir. Aksi halde etkisini kaybedecektir.

ihlamurun-faydalari-4

Ihlamur öksürüğe karşı da en iyi doğal ilaçlardan biridir. Öksürüğe neden olan bakterilerin hızla vücuttan atılmasına yardımcı olur. Özellikle de öksürük için sıcak tüketilmesi iyi olacaktır.

Ihlamurun sinir sistemi üzerinde de ciddi etkileri vardır. Sakinleştirici etkisi olduğu için aşırı stresli kişiler rahatlıkla tüketebilir. Ancak akşam geç saatlerde fazla içerseniz uykusuzluk problemi çekebilirsiniz. Geç saatlerde fazla tüketmemeye dikkat ediniz.

ihlamurun-faydalari-3

Ihlamur aynı zamanda bebeklerde de rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle de gaz sorunu olan bebekler için günde 3’er defa 3 çay kaşığı ıhlamur çayı verirseniz rahatladığını göreceksiniz. Metabolizmayı hızlandırdığı için hem kabız probleminden kurtulursunuz hem de gaz sorunu için etkili olduğunu görürsünüz.

Ihlamurun aynı zamanda kansızlığa ve hipertansiyona da iyi geldiği bilinmektedir.

ihlamurun-faydalari-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ