İncir Reçeli Tarifi ve Püf Noktaları

İncir Reçeli Tarifi ve Püf Noktaları

İncir reçeli tarifi ve püf noktaları bu mevsimde çok işinize yarayacak. İncir reçeli yapılışı nasıl diye merak eden ve incir reçeli nasıl yapılır diye soranlara bu tarifimizi tavsiye ediyoruz.

incir-receli-tarifi-puf-noktalari

Malzemeler

Bir kilogram taze incir

Bir kilogram toz şeker

Bir litre su

Yarım limon suyu

incir-receli-tarifi-puf-noktalari

Yapılışı

İncirleri birkaç kez güzelce yıkıyoruz. Yıkadıktan sonra beyaz kısımlarını fazla derine inmeyecek şekilde kesiyoruz. Tencereye su ile birlikte inciri de koyuyoruz. İkisini birlikte bir taşım kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra incirleri süzüyoruz. Aynı işlemi tekrar yapıyoruz ve tekrar incirin suyunu süzüyoruz. Bu işlemi aynı şekilde toplam üç kez yapıyoruz. Acısının tam anlamıyla çıkması için son işlemde incirlerin içindeki sular iyice çıksın diye elimizle sıkıyoruz.

İncirlerin görüntüsü kötü olabilir fakat suya girince düzelecektir. İncir işlemi tamamlandıktan sonra bir litre su ile birlikte bir kg şekeri, eğer incirler  olgun ise yarım kg şekeri  ocağa koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Su kaynamaya başladığında suyunu iyice temizlediğimiz incirleri içine atıyoruz. Reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatıyoruz. Bu da yaklaşık olarak 15 dakikaya denk geliyor.

Reçelin kıvamına gelip gelmediğini tam olarak anlamak için kaşığa bir miktar reçel alın ve tencereye

Dökün. Eğer yavaş bir şekilde iniyorsa kıvama gelmiştir veya bir kaşığa reçel alın soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra tırnağınızın üstüne bir damla damlatın eğer dağılmıyorsa kıvama gelmiş demektir.

Reçel kıvamına geldikten sonra limon suyunu veya limon tuzunu katarak beş dakika daha kaynatıyoruz. Limonuyla birlikte beş dakika daha kaynayan reçelimizi ocaktan alıyoruz. Henüz sıcakken cam kavanozlara bölüyoruz.

İncir Reçelinin Püf noktaları:

  • İncirlerin beyaz kısımlarını çok derin kesersek eğer incir dağılır.
  • Limon suyu reçele renk vermesi için kullanılır.

incir-receli-tarifi-puf-noktalari

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ