İş Görüşmesi Mülakatı Öncesi Yapmanız Gerekenler!

İş Görüşmesi Mülakatı Öncesi Yapmanız Gerekenler!

İş yaşamının içinde olan herkesin yaşadığı stresli anlardan biri de iş görüşmesi mülakatı olarak bilinir. İş arama sürecinin yoğun stresi, iş arayanların çoğu zaman ne yapacağını bilmemesi gibi karmaşık ruh hallerine bürünmesine yol açar. Günümüzde artık çoğu işler için online iş başvurusu yapılmaktadır. İlgilendiğimiz, yetkinliklerimiz ve becerilerimizle örtüşen işlere internet üzerinden kariyer siteleri ve çeşitli platformlar üzerinden iş başvurusu yaparız. Başvurulardan sonraki bekleme süreci de oldukça streslidir. Personel alımları yapan firmalar gelen başvuruları inceledikten sonra açık pozisyon için en uygun olduğunu düşündükleri adaylara iş görüşmesi mülakat daveti yaparak yüz yüze görüşmeye çağırırlar.

is-gorusmesi-mulakati
İş Görüşmesi Mülakatı

İş Görüşmesi Mülakatı Hazırlıkları Neden Önemli?

Sitemizde yayında olan Stresle Başa Çıkma Yolları başlıklı yazımız özel, sosyal ve iş yaşamında stres yönetiminin doğru yapılmasına dair ipuçlarını içerir. Stresi doğru yönetmek her alanda olduğu gibi iş yaşamında da bir gerekliliktir. İş görüşmesi mülakatı hazırlık aşaması neden önemlidir? Bu soru özellikle yeni mezun adaylar tarafından sıkça sorulur. Bilinmesi gereken en önemli nokta o mülakat davetinin sadece size yapılmadığı ve diğer adaylardan bir adım öne geçerseniz şansınızın daha yüksek olacağıdır. Bu nedenle iş görüşmesi mülakatı için doğru hazırlanmak şarttır.

is-gorusmesi-mulakati
İş Görüşmesi Mülakatları

İş Görüşmesi Mülakatı Öncesi Yapılması Gerekenler!

Bir firmadan davet alan ve iş görüşmesi mülakatı için hazırlanan kişilere yol gösterecek bilgiler aşağıdadır. Bunlara dikkat edilmesi başarılı bir iş görüşmesinin yolunu açar.

  • Davet aldığınız firma hakkında mutlaka araştırma yapın. Misyonunun, vizyonunun ve hedeflerinin neler olduğunu, kaydettiği gelişim aşamalarını bilerek görüşmeye katılmanız size avantaj sağlayacaktır.
  • Şirket yetkilileri ile ilgili bilgi edinmeye çalışın. Özellikle ulaşabiliyorsanız İnsan Kaynakları yetkililerinin adını öğrenin. Görüşme sırasında karşınızdaki kişiye adıyla hitap etmek artı puan kazandırır.
  • İş görüşmesi mülakatı için giyeceğiniz kıyafetlere bir gün önceden karar verin. Kıyafetleriniz, ayakkabınız ve çantanız bir önceki gün hazır olsun.
  • Her ne kadar online yollamış olsanız dahi iş görüşmesine giderken özgeçmişinizin bir nüshasını yanınızda bulundurun. Bu belgeyi bir dosya içine koyun.
  • Görüşmeye küçük bir dosyayla girin. İçinde not defteriniz, kalem, özgeçmişiniz ve sahip olduğunuz sertifikalar bulunabilir.
  • İş görüşmesinde nasıl davranacağınızı kendi kendinize ya da bir yakınınıza test edin.
  • En çok sorulan iş görüşmesi mülakat soruları ile ilgili araştırma yapıp, kendi cevaplarınızı verin ve gelebilecek sorulara hazırlıklı olun.
  • Görüşmeye gideceğiniz sabah erken kalkın. Açık havada yürüyüş yapın. Kahvaltı için kendinize zaman ayırın ve görüşmeye mutlaka saatinden 15 dakika önce gidin.
is-gorusmesi-mulakati
İş Görüşmesi Mülakat Soruları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ