İşkembe Nasıl Temizlenir? Evde İşkembe Temizleme!

Özellikle Kurban Bayramı’ndan sonra evde işkembe temizliği konusu gündeme gelir. İşkembe çorbası kimileri tarafından sevilmez, kimileri ise sıkça tüketmeyi tercih ederler. İşkembe çorbasını evinde yapmak isteyenlerdenseniz, kuzu, koyun, dana işkembesi aldınız, ancak nasıl temizleneceğini bilmiyorsanız bu yazımızdan faydalanabilirsiniz. İşkembe nasıl temizlenir? ve Evde işkembe temizliği ile ilgili tüm merak edilenleri izler için derledik. Terbiyeli İşkembe Çorbası tarifinin video anlatımlı şekilde yer aldığı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Üst kısımdaki kategorilerden Yemek Tarifleri bölümüne tıklayabilir, birbirinden yüzlerce birbirinden leziz ve kolay yemek tariflerine de ulaşabilirsiniz.

iskembe-nasil-temizlenir-
İşkembe Nasıl Temizlenir?

İşkembe Nasıl Temizlenir?

Her ne kadar işkembe çorbasının restoranlarda yenmesi tercih edilse de evinde kendisi yapmak isteyenlerin sayısı da fazladır. İşkembe temizlemek aslında kolay değildir. Ancak belirli yöntemlerini bilirseniz işiniz kolaylaşabilir. Kasaptan alınan işkembeler temizlenirken fazla zorlamaz. Ancak kurbandan çıkan işkembeyi temizlemek durumundaysanız biraz uğraşmanız gerekebilir. İşkembe nasıl temizlenir? Sorusu genellikle kireçle işkembe temizleme şeklinde cevaplanır.

Kireçle İşkembe Temizlenir mi?

İşkembeleri temizlemek için kireç kullanıldığını mutlaka duymuşsunuzdur. Nalburdan temin edeceğiniz bir miktar kireç işinizi görecektir. Kireçle işkembe temizleme işlemi, işkembenin bütün mikrop ve bakterilerden arınmasını sağlar. Ayrıca işkembenin kokusu nasıl gider? Sorunu da kireçle temizlenerek çözülebilir. Bu işlem için toz kireç, taş kireç ya da kireç kaymağı kullanabilirsiniz.

iskembe-nasil-temizlenir
Kireçle İşkembe Nasıl Temizlenir?

Kireçle İşkembe Nasıl Temizlenir?

İşkembe nasıl temizlenir? İşkembe kireçle temizlenir mi? İşte sorunuzun cevabı…

  • Öncelikle işkembenin içini ve dışını bol suyla iyice yıkayın.
  • Nalburdan satın aldığınız kireci koyu bir kıvam olacak şekilde sulandırın.
  • İşkembenin içindeki kıvrımlı bölümlere bolca kireç sürerek katlayın.
  • Katladığınız işkembeyi bir poşete koyarak yarım saat kadar bir kenarda bekletin.
  • Bu sürenin sonunda işkembeyi açın ve kuruyan kireç tabakasını bıçak benzeri bir araçla kazıyarak temizleyin.
  • Daha sonra tüm kireç artıklarının gitmesi için yeniden çok bol suyla durulayın. Genişçe bir kapta hazırladığınız sirkeli suyun içine işkembeyi koyun ve 15 dakika kadar beklettikten sonra yeniden durulayın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ