Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir ?

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir ?

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir ?

Kabak çekirdeği kilo aldırır mı ay çekirdeği kilo yapar mı tuzlu tuzsuz bir çok çeşidi bulunmakla birlikte kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir. Simit,ekmek,kek,kurabiye de lezzet vermesi için kullanılmıştır.Birçok vitamin içeren kabak çekirdeğin  de E, Vitamini B2,Vitamini ve mineraller, çinko, magnezyum, içermektedir.

Kabak çekirdeği kuru yemişler arasında en ekonomik ve faydalı olandır. Magnezyum açısından çok zengin olan kabak çekirdeği migrene çok iyi geldiği biliniyor. Yarım fincan kabak çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacımızı karşılamaya yeterlidir. İyi bir antioksidan kaynağı içermektedir. Antioksidanlar iltihaplanmayı azaltır, vücudumuzu hastalıklara karşı korur.

İçerdiği çinko sayesinde bağışıklık sistemi oldukça faydalı olan kabak çekirdeği uyku düzenine ruh haline iyi geliyor. Hücreleri yenilemeye yardımcı oluyor.

Düzenli olarak tüketildiğinde kötü kolesterolü düşüre bilir ve inme kalp krizi riskini azaltıyor. Ayrıca içerdiği lifler sayesinde kilonuzu düzenli tutmanızı ve kilo aldırmıyor.

Kabak çekirdeği prostat kanserine iyi geldiği bir çok kanser türüne karşı savaştığı yapılan araştırmalar sonucu kabak çekirdeğinin içindeki lignanin maddesi göğüs kanseri, mide, akciğer, ve kolon kanserine, koruma sağladığı belirtilmiştir ve cildimizi için de çok faydalı olduğu bilinmektedir. Demir eksikliği içinde düzenli olarak günlük 30 gram tüketmemiz yeterli olacaktır.

Amerikan Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre 400 erkek üzeride yapılan bir çalışma vücuda az miktarda çinko alımının kalça ve omurgadaki osteoporoz riskini artırtığını belirtmiştir. Sonuç olarak kabak çekirdeği kemiklerimizi içindeki çinko sayesinde kemik erimesinden koruyor.

blank

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ