Kahramanım; Canım Babam

Kahramanım; Canım Babam

Benim baban senin babanı döver! Erkek çocukları kavgaya tutuşunca ağızlarından çıkıverirdi bu sözler. Benim babam senin babandan daha güçlü. Benim babamın kaslarını gördün mü sen?

Kadınların iş hayatında daha çok yer edinmesiyle birlikte evde çocuk bakımı anne ve baba arasında eskiye nazaran daha çok paylaşılmaya başladı. Yoğun çalışma tempolarından fırsat bulabilen günümüz babaları eski kuşaklara göre daha sıcak ve samimi ilişkiler kurabiliyorlar çocuklarıyla. Ama babalar ne kadar ilgilenseler de çocuklar özellikle bebeklik ve okul öncesi dönemlerinde annelerine daha düşkün ve onlarla daha yakın oluyorlar. Bu nedenle de bazen babalar çocuklarına yabancı kalabiliyorlar. Çocuklar evde sürekli annelerinin peşinde, mutfaktan banyoya,  evin dört bir yanında koştururlarken, bir kenarda oturup televizyon izleyen babalar genelde dile getirmeseler de bu durum karşısında bir burukluk yaşıyor olabilirler.

cocuklar-ve-babalari

Fakat durum aslında hiç de öyle değil. Küçücük bedeniyle karşısında devasa bir canlı gibi algıladığı babaları miniklere göre bir kahraman, yuvalarının ve kendilerinin koruyucusu! Annelerinin kızdığı zamanlarda kaçabilecekleri, kocaman kollarında ağlayıp şımarabilecekleri bir sığınak. Kocaman bir adam benim babam, kocaman yumruğu var, gök gürültüsünden bile korkmam ki ben, beni tüm tehlikelerden korur o!  İşte çocukların gözünde babalar böyle büyük kahramanlar. Hem de minik yüreklerin en favori kahramanları onlar! Biraz daha büyüyüp de nasıl top sektirdiğini, nasıl da hızlı koştuklarını gördüklerinde hayranlıkları katmerlenecek,  baba çocuğun kahraman algısının orta yerine kuruluverecektir.

cocuklarin-kahramani-babalar

Çocukken böyle hissederiz işte. Peki büyüyünce değişir mi bu algı? Ergenlik dönemiyle birlikte kimseleri beğenmeyen genç kız ya da genç delikanlı tabi ki babasıyla da ters düşebilir. Fakat biraz olgunlaşıp da hayatın telaşına dalıverince o babacık yine kahraman baba olarak genç kadının, genç erkeğin kalbinde beliriverir. Artık farklı bir kahramandır o, kız arkadaşınızla aranız bozulunca sırtınızı sıvazlayan, evlilik telaşına düştüğünüzde kıyıdan köşeden çıkardıklarıyla sizi evlendiren, yaşlanmasına rağmen çocuklarınızla ilgilenen, kaç yaşında olursanız olun, her başınız sıkıştığında ve arayıp “Alo, baba” dediğinizde derdinize derman olan bir kahramandır o!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ