Kaktüs Aşılaması Nasıl Yapılır ?

En fazla kullanılan süs bitkilerinden biri olan kaktüsün daha sağlıklı olması için kaktüs aşılaması nasıl yapılır konusunu detaylı olarak derledik.

Kaktüs uzun ömürlü bir bitkidir. Suya çok fazla ihtiyacı olmadığı için dayanıklı bir bitki olan kaktüsün aşılaması da diğer bitkiler gibi oldukça kolaydır. Kaktüs aşılaması yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları doğru yaptığınızda aşılama işleminiz sorunsuz bir şekilde olacaktır. İki farklı cins kaktüsü bir arada görmek ve daha fazla çiçek açmalarını sağlamak için aşılama yapılmaktadır. Elinizde kökü sağlam ve sağlıklı bir kaktüsünüz var fakat çiçek açmıyor ise çiçek açan bir kaktüs ile aşılama yapıp çiçek açmasını sağlayabilirsiniz.  Kaktüs aşılamasının nasıl yapıldığını aşağıdan adım adım takip edebilirsiniz.

Kaktüs Aşılaması Nasıl Yapılır ?

  • İlk olarak kökü sağlam ve sağlıklı bir kaktüsünüz alın. Daha sonra keskin bir bıçak ile yavru kısmını ayırın.
  • Daha sonra çiçek açan bir kaktüsü düz bir şekilde kesin. Keserken kökten 5-6 cm yukarıda kesmeye özen gösterin. Kestiğiniz kaktüsün saksıda kalan yani üzerine aşılama yapılacak olan bölümünü bir dilim olarak üstten tekrar kesiniz. Kestiğiniz dilimi kaktüsün üzerinde bırakın. bu dilim siz diğer işlemleri yaparken kaktüsün yüzeyinin kurumasını engelleyecektir.
  • Şimdi ise sırada il kestiğiniz kaktüsün yavru kısmının ortadan ikiye ayırmak var. Bu ayırdığımız bölgeyi diğer kaktüsün üzerine ekleyeceğiz yani aşılama yapacağız.
  • İki kaktüsü üst üste koyup iyice bastırın. Daha sonra lastikler yardımı ile orta kısımlarının birbirine iyice temas etmesini sağlamak için birleştirin.
  • Aşılama işleminiz sona erdi. 15 gün sonrasında lastikleri narince çıkardığınız da iki kaktüsün aşılamasının olduğunu ve birleştiğini göreceksiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ