Kaktüs Bakımı ve Çoğaltılması

Kaktüs Bakımı ve Çoğaltılması

Kaktüs Bakımı ve Çoğaltılması 

Bitkiler arasında bakımı en kolay olan bitki kaktüs bitkisidir. Ancak kaktüsün çiçek açmasını ve iyi gelişmesini istiyorsanız ona uygun fiziksel ve kimyasal ortamı oluşturmanız gerekir. Bütün kaktüs çeşitleri için geçerlidir. Eğer bu şartları yerine getirirseniz hem sağlıklı hem de çiçek veren kaktüslere sahip olursunuz.

kaktus-bakimi-cogaltilmasi

Kaktüs bakımı incelikleri 

  1. Kaktüs bitkileri ışığı oldukça çok severler. Bunun içinde kaktüs yetiştirecekseniz eğer evinizin kuzey değil güney cephesini tercih etmelisiniz.
  2. Kaktüs bitkisi sıcaklığı sevmektedir. 40 dereceye kadar sıcaklığa dayanabilir ve büyümesini sürdürür. Kışın ise soğuğa dayanıklıdır. Kışın kaktüsün bulunduğu ortam                               -15 dereceyi geçmemeli ve az su verilmelidir.
  3. Kaktüsleri yetiştirmek için çiçek toprağı ve kalın kumu karıştırınız. En iyi verimi bu şekilde alabilirsiniz.
  4. Kaktüsler için en iyi su elbette yağmur suyudur. Ancak şehirlerde bunu depolamak oldukça zordur. Bunun için pet suları tercih edebilirsiniz.

kaktus-bakimi-cogaltilmasi

Kaktüs çoğaltılması için bilgiler

  1. Kaktüs çoğaltmak istiyorsanız eğer köklerinden ayrılan kaktüsü alarak başka bir saksıya dikmelisiniz. Oldukça dikkatli bir şekilde ayrılan kısmını çıkarınız ve uygun bir saksı içine çiçek toprağı ve ince kumu karıştırarak dikiniz.
  2. Köklerinden ayrılan kaktüs başka bir saksıya alındıktan kısa süre sonra büyümeye ve kaktüs şeklini almaya başlayacaktır.
  3. 1. 2. kaktüs kökleri içinde aynı yetiştirme, sulama işlemlerini yaparak büyümesini, çiçek vermesini sağlayabilirsiniz.

 

 

kaktus-bakimi-cogaltilmasi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ