Kaliteli Uyku İçin Doğru Yatak Odası Şart!

Kaliteli Uyku İçin Doğru Yatak Odası Şart!

Kaliteli Uyku İçin Doğru Yatak Odası Şart!

Uyku insanların yeme içme gibi en temel gereksinimleri arasından biridir. Ancak ne kadar çok uyuduğunuzdan ziyade kaliteli bir uyku süreci geçirip geçirmediğiniz daha fazla önem taşımaktadır. Eğer uykunuzu almak istiyor ve kaliteli bir uyku uyumak istiyorsanız yatak odanızda ufak tefek değişikler yaparak bunu sağlayabilirsiniz.

Sabah kalktığınızda hala kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız, uykunuz gece sık sık bölünüyorsa kaliteli uyku uyuyamıyorsunuz demektir. Peki kaliteli uyku için neler yapılabilir? İşte kaliteli bir uyku için gerekli olan şartlar şunlardır;

  • Odanızın aydınlık derecesi kaliteli bir uyku uyumanız için uygun olmalıdır. Eğer odanız sabahın ilk ışıklarını direk alıyorsa kalın perdeleri tercih ederek bu sorunu aşabilirsiniz. Her zaman için karanlıkta uyumak uykunun kalitesini artırmaktadır.

kaliteli-uyku-icin-dogru-yatak-odasi-sart

  • Kaliteli uyku için gerekli olan bir diğer nokta ise oda sıcaklığıdır. Oda ne çok sıcak ne çok soğuk olmalıdır. Her iki durumda da kaliteli uyku uyumak mümkün olmayacaktır. Bunun içinde mutlaka oda sıcaklığınız 18 derece ile 20 derece arasında olmalıdır.
  • Yatak odası mobilyaları da kaliteli bir uyku sürecini etkilemektedir. Yatak odası mobilyalarınızı beyaz veya açık renklerde tercih ederek ferahlık sağlayabilirsiniz. Uyumadan önce açık ferah bir yerde uyuyacağınızı bilmek sizi rahatlatacaktır.
  • Yatak odanızda yeşil, mavi gri veya sarı gibi rahatlatıcı renkleri kullanarak kendinizi rahatlatabilir ve gevşetebilirsiniz. Bu sayede daha kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz.

kaliteli-uyku-icin-dogru-yatak-odasi-sart

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ