Karaciğeri Doğal Olarak Temizleyen 9 Gıda

Karaciğeri Doğal Olarak Temizleyen 9 Gıda

Gelişen teknoloji ve gıda sektörü nedeniyle hemen hemen her gün yediğimiz yiyeceklerin çoğu işlenmiş gıdalardan oluşuyor. Vücudumuza işlenmiş gıdalar veya çevrenin etkisiyle giren koruyucu maddeleri,toksinleri ise karaciğer sayesinden atmaktayız.

Karaciğer vücutta yer alan toksinleri atmak için çalışan önemli bir organımızdır. Türkiye’nin yemek kültürü ele alındığında sıkça karaciğer yağlanması problemi gün yüzüne çıkmaktadır. Genellikle doğu ve güney doğu bölgelerinde ise bu sorun daha fazladır. Karaciğer yağlanmasını engellemek, karaciğeri temizlemek için tüketmeniz gereken gıdaları sizler için derledik.

Karaciğeri Doğal Olarak Temizleyen 9 Gıda

1) SARIMSAK: Karaciğerin temizlenmesi için en önemli antioksidan kaynağı olan selenyum maddesi sarımsak içerisinde fazlaca bulunmaktadır. Damarları rahatlatması ile bilinen arginin maddesi ve iltihap söktürücü olan B6 vitamini de sarımsak içinde bolca bulunmaktadır.

2) ÜZÜM: Karaciğeri korumak için üzüm içerisinde yer alan yüksek miktardaki C vitamini ile vücudun kendi ürettiği Glutatyon maddesi birlikte çalışmaktadır. C Vitamini ve Glutatyon birleşip karaciğeri koruyup toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

3) YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER: Vücutta yer alan atıkların atılması için karaciğer ile birlikte çalışan safranın akışını hızlandırmak için yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeniz gereklidir. Yeşil yaprakları sebzelerin bilinen önemli bir diğer özelliği ise kanın temizlenmesini sağlamasıdır.

4) AVOKADO: İçerisinde yer alan Glutatyon E ve C vitaminleri sayesinde karaciğerde yer alan zararlı maddeleri etkisiz hale getiren avakado kolestrol seviyesini de dengelemektedir.

5) CEVİZ: Karaciğerde yer alan amanyokın temizlenmesi için bolca ceviz tüketebilirsiniz. Her sabah bir bardak ılık su içerisine kabuklu tam bir cevizi koyup suyunu içmek karaciğer yağlanmasını engelleyecektir.

6) ZERDEÇAL: Güzlü bir atioksidan giderici olan kürkümin maddesi zerdeçal içerisinde bolca bulunmaktadır. Ayrıca bu madde iltihap söktürücü olarak ta bilinmektedir. Çok fazla alkol, sigara gibi zararlı bağımlılık maddelerini tüketen kişilerin karaciğerini temizlemek için zerdeçal tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Karaciğer yağlanmasını engelleyen ve toksinlerin atılmasını sağlayan diğer yiyecekler ise devedikeni, enginar ve karahindiba otudur.

 

Karaciğer Temizliği Nasıl Yapılır Videolu Anlatım

UYARI: Bu bilgiler İnternetteki sağlık siteleri ve sağlık kitaplarından derlenmiştir. Hiçbir şekilde doktor tavsiyesinin yerine geçmez

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ