Kararan Derzler için Ne Yapılabilir? Fayans Arası Nasıl Temizlenir?

Kararan Derzler için Ne Yapılabilir? Fayans Arası Nasıl Temizlenir?

Evimiz her ne kadar temiz olsun fayanslarımızın arasındaki derzler kararmışsa bu gözümüze batar ve kötü bir görüntü oluşturur. Titiz hanımlar kararan derzler için kendilerince çözüm yollar ararlar. Fayans arası nasıl temizlenir diye merak edenlerin de sayısı çok olduğundan bu yazımızım konusunu kararan derzler olarak belirledik. Kararan derz ve kararan fayans temizliği için uygulanacak yöntemlerin bilinmesi işinizi kolaylaştıracaktır. Fayans Temizliğinin Püf Noktaları! Başlıklı yazıda bu konu video içerikte ele alınmıştır.

kararan-derzler
Kararan Derzler Nasıl Temizlenir

Fayanslardaki Derzler Neden Kararır?

Fayanslar yapılırken aralarında çeşitli renklerde olabilen derz adı verilen malzeme kullanılır. Beyaz olarak tercih edilen derzler zaman içinde kararır. Bu kararmanın nedeni kirlenme olabileceği gibi fayans arasındaki derzin zamanla azalması da olabilir. Kararan derzlerin rengini açmak hayli uğraştırıcı ve zor bir iştir. Aşağıda sizler için sıraladığımız kararan derzler için doğal yöntemler işinizi kolaylaştıracaktır.

kararan-derzler
Kararan Fayanslar Nasıl Temizlenir

Kararan Derzler için 6 Doğal Yöntem!

Kararan derzler nasıl temizlenir? Diye soranlar bu sorunun cevabını yazının devamında bulabilirler.

  • Derz temizliği ve beyazlatmasına başlamadan önce yüzeyin komple temiz olduğundan emin olun. Fayansların üzerindeki tozlar derzlerin arasına girerek daha kirli görünmesine yol açar. Kararan derzler için temizlik öncesi fayansları mutlaka ıslak bezle silin.
  • Derz temizliği için kullanılan kimyasallar genellikle aşındırıcı özelliğe sahiptir. Derzlerin azaldığı fayanslardan su sızar. Bunu engellemek için kimyasal içermeyen doğal temizleyicilerden yararlanmak en doğrusu olacaktır.
  • Fayansların arasını fırça ve deterjanla temizlemek mümkündür. Bu işlemden sonra fayansların üzerinde kir birikecektir. Bunu iyice temizlemezseniz yeniden derzlere işler ve kirletir.
  • Derzler henüz tam olarak kararmadan biraz kirlenmeye başladığında ve üzerinde küçük lekeler oluşmaya başladığında temizlerseniz kararmalarını önleyebilirsiniz.
  • Kararan derzler üzerine diş macunu sıkılıp ovularak temizlenebilir. Diş macununu bir süre fayans aralarında kurumaya bırakın, daha sonra ıslak bezle silin.
  • Derzlerin üzerinde oluşan küçük lekelenmeleri fark ettiğinizde beyaz bir silgi ile bu lekeleri silmeyi deneyin. Silginin fayans aralarını temizleyerek bembeyaz yaptığını göreceksiniz.
kararan-derzler
Derzlerin Temizliği
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ