Karbonat Hakkında Bilinmeyenler

Karbonat Hakkında Bilinmeyenler

Karbonat hemen hemen her evde bulunan bir maddedir. Bugüne kadar karbonatı hamur işlerinde, tatlılarda hamurunuzu kabartmak için zaten kullanıyordunuz. Hamur işlerinin yanı sıra, mide yanmalarında ya da hazımsızlık çekildiğinde evde soda ya da midenizi yatıştıracak bir ilaç yoksa bir bardak suya bir kaşık karbonat koyup üzerine limon sıkarak içmişliğiniz mutlaka vardır. bunlar hepimizin bildiği pratik bilgiler. Ancak karbonatı kullanabileceğiniz 8 farklı alan daha var. Gelin isterseniz karbonatla başka neler yapabiliriz bir bakalım.

karbonat-hakkinda-bilinmeyenler-5

*Küçük mutfak aletlerinizi karbonatla temizleyebilirsiniz. Bulaşık süngerinize deterjan yerine karbonat dökün ve fırın, mikrodalga ve ocak gibi kolay yağlanabilecek mutfak aletlerinizi ovun. Göreceksiniz çok daha çabuk temizlenecek ve pırıl pırıl olacaklar.

karbonat-hakkinda-bilinmeyenler-4

*Kesme tahtanızı temizleyebilir, dezenfekte edebilirsiniz. Kesme tahtanızı ıslatıp üzerine karbonat dökerek bulaşık süngerinizle yayın. Birkaç dakika beklettikten sonra kesme tahtanızı süngerle ovun, ardından bol suyla durulayın. Bulaşık tahtanız hem tertemiz olacak, hem de dezenfekte olacaktır.

*Buzdolabınızı karbonatla temizleyebilirsiniz. 4 kaşık sirke, 2 kaşık karbonatı 2 litre suya ilave edin. Buzdolabınızı boşalttıktan sonra hazırladığınız bu suyla temizleyin arkasından temiz bir nemli bezli silerek durulayın. Buzdolabınız tertemiz olacağı gibi, içine sinmiş kokulardan da arınacaktır.

karbonat-hakkinda-bilinmeyenler-2

*Meyve ve sebzeleri temizleyebilirsiniz. Meyve ve sebzeleri genellikle akan suyun altında yıkarız, bir dahaki sefere derince bir kaba 1-2 kaşık karbonat atıp meyve ve sebzelerinizi biraz bu suyun içinde bekletin. Biraz ovuşturduktan sonra akan suyun altında durulayın. Emin olun çok daha temiz olacaklardır.

*Böcek ve sinek ısırıklarına karşı karbonat kullanabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı su, 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırarak sinek ve böcek ısırdığını düşündüğünüz yere sürün, kaşıntınızın kısa sürede hafiflediğini hissedeceksiniz.

*Saç fırçalarınızı temizleyebilirsiniz. 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı karbonat ilave edin. Saç fırçalarınızı bu suyun içinde 15-20 dakika beklettikten sonra, durulayın. Göreceksiniz saç fırçalarınız veya taraklarınız ilk günkü gibi olacaklar.

*Pedikür yaparken kullanabilirsiniz. Pedikür yaparken ayaklarınızı dinlendireceğiniz suyun içine 2 yemek kaşığı karbonat eklerseniz, ayaklarınız çok daha çabuk yumuşayacak ve pedikürünüz daha rahat yapılacaktır.

karbonat-hakkinda-bilinmeyenler-1

*Temizlik eldivenlerinizin de temizlenmeye ihtiyacı var. Temizlikte kullandığınız plastik eldivenleri de ara sıra karbonatlı suda bekletip durulayın. Ayrıca kullanmadan önce içine dökeceğiniz karbonat daha rahat giymenizi de sağlayacaktır.

Evet, gördüğünüz gibi karbonatla ilgili harika püf noktaları var, sırf bu yüzden karbonatı evinizden eksik etmeyin deriz.

Hobi ve ilginç fikirler kategorimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

karbonat-hakkinda-bilinmeyenler-3

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ