Kardeş Kıskançlığı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Kardeş Kıskançlığı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Kardeş kıskançlığı yaşam döngüsünde çok doğal, hayata dair ve yaşamın içinden çok insani bir duygudur. Çocuklar bu duyguları hissettikleri için suçlanmamalı, yargılanmamalı ve cezalandırılmamalıdır. Ebeveynlerin yapması gereken en doğru davranış; çocuğu kardeş fikrine alıştırmak, onun yerinin değişmeyeceğini anlatmak ve kıskançlık duygusuyla baş edebilmesi için ona destek olabilmektir.

blank

Çocuklarda kıskançlık özellikle 2-6 yaş arasında yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Çocuk 2 yaşından küçük ya da 7 yaşından büyük ise kardeş kıskançlığı nadiren ortaya çıkar. 2-6 yaş arasındaki çocuklar kardeşlerini eve gelen rakip olarak değerlendirdiklerinden dolayı kıskanırlar. Çocuklarınızın arasında sevgi dolu bir ilişki oluşması için anne ve babalara düşen görevlere birlikte bakalım.

blank

*Çocuğunuzun kardeşine göstereceği tepkiden dolayı endişe duyuyorsanız, sizin gerginliğiniz ona da yansıyacaktır. Ona gülümseyerek ve sevgiyle yaklaşın. Güveninizi ve anlayışınızı fark etmesini sağlayın.

*Bebeğe isim seçerken, odasını hazırlarken onun da fikrini alın. Yapacağınız aktivitelere onu da dahil edin.

*Çocuğun bebeklik fotoğraflarını ortaya çıkarın ve şu anda kardeşine gösterdiğiniz ilginin aynısını ona da gösterdiğinizi anlatın.

*Aynen ona yaptığınız gibi, bebeğin bir süreliğine anne ve babasının yanında yatması gerektiğini söyleyin.

blank

*Aile dostlarınıza ve büyüklerinize bebekle ve büyük çocuğunuzla aynı oranda ilgilenmeleri gerektiğini hatırlatın. İkisine de aynı şekilde yaklaşmalarını rica edin.

*Sen büyüksün, o küçük diyerek ondan anlayışlı olmasını, ona öncelik vermesini ya da her şeyini paylaşmasını beklemeyin. Böylesi bir sorumluluk ona ağır gelecek yanlış tutumlardan biridir. Sonuçta ikisinin de çocuk olduğunu unutmayın.

blank

*Kıskanmasını önlemek amacıyla çocuğunuzu aşırı ilgiye boğup, şımartmayın. Doğal olun ve her ikisini de eşit değerde sevdiğinizi ona hissettirin.

*Büyük çocuğunuzla ara sıra yalnız kalmaya özen gösterin. Onunla oynayın, sohbet edin, küçük gezintilere çıkın. Ondan vazgeçmediğinizi, sizin için ilk günkü kadar değerli olduğunu ona gösterin.

*Huysuzluk yaptığında eleştirip cezalandırmak yerine, ona sıkıca sarılın. Sevginizi dokunarak gösterin, sözlerinizle de pekiştirin. Onun rahatlamasını sağlayın.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ