Karnesi Kötü Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Karnesi Kötü Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Karne almak çocuklarda anne babanın tepkisine merak ederek, aşırı kaygı durumları yaratabilir. Anne ve baba karneyi büyük bir heyecanla beklerken olumsuz kötü bir karne ile karşılaştıklarında nasıl bir tepki vermelidirler? Karnesi kötü gelen çocuğa davranış ve bakış açısı çok önemlidir.

Çocuğa aşağılayıcı, kırıcı sözler edilmemelidir. Çocuğunuzun karnesi çok kötü olması sebebi ile üzücü bir durum meydana gelir. Fakat çocuğunuza kullanacağınız kelimeler, ileride özgüvenini kaybetmiş bir çocuk olarak karşınıza çıkabilir. Karnesi kötü olan çocuğa nasıl davranılması gerektiği konusunda bir psikoloji uzmanından yardım alabilirsiniz.

Bir çocuk annesi, babası için çok değerli olduğunu bilmelidir. Eğer bu değeri kaybettiğini düşünür ise, o zaman arada iletişim kopukluğu başlar.     Anne ve babanın, karnesi kötü gelen çocuk için davranışlarına dikkat etmesi gereken maddeleri şöyle sıralayabiliriz:

– Neden karnesinin bu şekilde geldiğinin sebeplerini araştırıp sakince konuşulmalıdır.

– Okul dışında bir eğitim alması gerektiren bir durum varsa karşılıklı konuşulmalıdır.

– Tatil günlerinde çok baskıcı olunmamalıdır.

– Sınıfta daha iyi bir karne alan arkadaşı ile kıyaslama yapmayın.

– Çocuğunuzun başarabileceğine ilk önce siz inanın ve güvenin, ona da güven verin.

– Yaşadığı duyguları küçümsemeden dinlenmeli, çözüm yolu bulmasında yardımcı olunmalıdır.

– Çocuğunuzun da fikirleri sorulmalı, eksikleri giderilmeli ve ne yapılması gerektiği konusunda beraber plan yapılmalıdır.

Karnesi kötü olan çocuğa nasıl davranılması gerektiğini, az da olsa kısa bilgilerde maddeler şeklinde belirttim. Yukarıda yazılan maddelere mutlaka dikkat edelim. Hiçbir çocuk, karnesi kötü geldiği için kötü muamele görmemelidir. Karnesi kötü gelmiş çocuğa nasıl davranılması gerektiği konusunda çok bilgi sahibi değilsek bile araştırmalı ve bu yazımızdan faydalanarak o şekilde hareket etmelisiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ