Kayısı Reçeli Tarifi

Kayısı Reçeli Tarifi

Kayısı Reçeli Tarifi

Kayısı sağlık açısından oldukça faydalı olan bir besindir. Hem taze iken hem de kurutulmuş olarak beslenme listenize ekleyerek sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz. Kayısı meyvesini başka şekilde kış aylarında da tüketmek isteyenler kayısı reçeli yapmayı düşünebilirler. Şimdi sizler için harika kıvamı olan kayısı reçeli tarifi vereceğiz. Sizlerde evinizde rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Kayısı reçeli için malzemeler

2 kg kayısı

2 kg şeker

1 tatlı kaşığı limon tuzu

kayisi-receli-tarifi

Kayısı reçeli yapılışı

  • Öncelikle kayısı reçelini yapmaya kayısıları yıkayıp, ikiye bölerek başlıyoruz.
  • Kayısıları tencereye alarak üzerine toz şekeri ilave ederek kapatınız. En az 5-6 saat kadar olabiliyorsa eğer 1 gece kadar bu şekilde bekletiniz. Böylelikle kayısılar ve şeker iyice birbiri ile homojen olacaklardır.
  • Ertesi gün veya belirli olan süre geçtikten sonra tencereyi ocağa alınız. Yaklaşık olarak 35 dakika kadar kaynatınız. Ocaktan almadan 10 dakika önce bir tatlı kaşığı limon tuzunu ilave ediniz. İstediğiniz kıvama geldiğinde ise ocakta alabilirsiniz.
  • Çok koyu reçel sevmeyenler için 35 dakika ideal bir süredir. Ancak herkesin damak tadı ve isteği farklı olabilir. Daha koyu isterseniz eğer istediğiniz koyuluğa ulaşana kadar kaynatabilirsiniz.
  • Ocaktan aldığınız kayısı reçelini sıcakken kavanozlara doldurunuz ve kapağını sıkıca kapatınız. Bu sayede siz reçelinizi açana kadar kesinlikle şekerlenmez ve bozulmaz.

kayisi-receli-tarifi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ