Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bunların başında en önemli özelliği sindirim sistemine yardımcı olmasıdır. Bağışıklık sistemini düzenleyerek güçlendiren kefir içerisinde laktobasiller bulunmaktadır. Laktobasiller sindirime yardımcı olur ve herhangi bir kabızlık ya da sindirim problemini yok eder. Ayrıca mide yada sindirim sisteminde oluşan mikrobu temizler. Laktoz intoleransı bulunan insanlarda süt yerine kefir tüketilebilir ve probiyotikte içermektedir. Kefirde B1, B12, K vitamini, D vitamini, Biotin, magnezyum ve kalsiyum vitaminleri bulunmaktadır. Vitamin bakımından bu kadar zengin olan besin kemikler için de faydalıdır. Doğal bir sindirim güçlendirici olan kefir kabızlık ve metabolizma sıkıntısı yaşayan insanlarda bir mucize niteliğindedir.

Bağırsakları temizleyip, düzenli çalışmasını sağlayan kefir kolon kanseri gibi bağırsak probleminizi de ortadan kaldırmaktadır. Bağırsak dışında midedeki rahatsızlıklar için de kefir önerilir ve faydası görülmektedir. Mide yanması, reflü ve gastrit gibi şikâyeti olan insanlarda da midenin rahatlamasını sağlar.


Kefirin sindirim dışında da birçok rahatsızlığa iyi geldiği gözlenmektedir. Bunlardan biri de hücre yenilenmesidir. Eğer hücre hasarı söz konusu ise kefir hücrelerin hızlı yenilenmesini sağlamakta ve insan sağlığını güçlendirmektedir. Herhangi bir yan etkisi şu zamana kadar gözlemlenmemiştir. Kolelithiyazis yani safra kesesinde taşları bulanan hastalarda bu taşların düşürülmesine yardımcı olur ve yüksek kolesterolü olan insanlarda kolesterol seviyesini düzenler. Faydalarını saymakla bitiremediğimiz kefir birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi sedef ve egzama gibi hastalıklara da iyi gelmektedir. Bununla birlikte tansiyonu düzenleyerek, kan şekerini de düşürür.

Kefirin rahatsızlıkları giderici etkisi dışında da birçok özelliği vardır. Bunlardan bazıları; enerji verir, saçları canlı tutar ve strese karşı da etkilidir. Kefir akciğerlerde oluşan sigara ve havasızlıktan kaynaklanan bronşlarda doluluk ve tüberküloz oluşumuna da etkili olur.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ