Kekeme Çocuklarda Tedavi Yolları

Kekeme Çocuklarda Tedavi Yolları

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

 Hiç şüphesiz her anne ve babanın en büyük hayali ve beklentilerinden birisi de iyi bir aile ve çocuktur. Bu eşsiz duyguyu her anne baba yaşamak ister elbette ki. Çocuk sahibi olmak, anne ve baba olmak bir insan için en büyük mutluluklardan birisidir. Fakat zaman zaman çocuklarımızla ilgili bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor maalesef. Bu sorunlardan birisi de kekemelik sorunudur.

cocuklarda-kekemelik1

Evlenen, dünya evine giren her çiftin beklentisi bu yöndedir. Çünkü kız olsun, erkek olsun çocuk sahibi olmak dünyada eşi benzeri olmayan bir duygudur.

Fakat zaman zaman herşey istenilen şekilde gitmiyor ne yazık ki. Bazen çocukların doğumu sırasında yada doğumundan sonra bazı sıkıntılar yaşanabilmektedir. Çocuğun sakat doğmıası, gelişimini tamamlayamamış olması, kekemelik v.b. gibi sorunlar olabilmektedir.

kekeme-cocuklar

Bu sorunların hiçbirisi bizim elimizde olan yada bizim istediğimiz sorunlar değildir elbette ki.

Buna rağmen; günümüzde teknolojinin ilerlemiş olması, tıp dünyasının gelişmiş olması, ülkemizde ki hemen hemen bütün hastahanelerde son teknoloji ürünler ve cihazların kullanılması insanları da hastalıkların tedavisi konusunda umutlandırmaktadır.

Çocuk sahibi olan insanları üzen, sıkıntıya sokan sorunlardan birisi de çocuğun Kekeme olmasıdır. Peki nedir Kekemelik ??

Kekemelik; konuşma esnasında yada konuşma başlangıcında bazı ses veya sözcükleri tekrarlayarak veya duraklayarak çıkarma ve gelişen konuşmanın akıcılığını bozan, yanlış konuşma alışkanlığıdır. Fakat günümüzde en kolay tedavi edilen sorunlardan birisidir.

cocukta-dil-gelisimi

Çocukların dil gelişimini tamamlaması uzun ve kendi açılarından zor bir süreçtir.

Bu nedenle; çocuklar 2 -7  yaş arasında, yoğun olarak da 3 – 5  yaş arasında normal, akıcı olmayan konuşma döneminde olurlar. Bu durum bazı ebeveynlerde çocuğun kekeme olarak algılanmasına neden olmaktadır. Çocuklarda kekemelik; psikolojik, fizyolojik yada kalıtımsal nedenlerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Kekemelik sorununun herhangi bir tedavisi yada ameliyatı yoktur. Bu nedenle kekemelik sorunu olan bireylere; dil ve konuşma terapistleri tarafından terapi uygulanmaktadır. Kekemeliğin azaltılmasını hedefleyen birçok farklı terapi sistemi bulunmaktadır. Fakat en etkili yöntem; sistematik bir terapi programı uygulanmasıdır. Çocukların bu durumun başında olmalarından dolayı avantajı  bulunmaktadır. Fakat bunun yanında yetişkin bireyler de terapi tekniklerini uygulama konusunda daha bilinçli oldukları için bazen avantajlı olabiliyorlar.

Sizler de çocuğunuzda böyle bir sorunla karşılaşırsanız, panik yapmadan, soğukkanlı  ve mantıklı bir şekilde düşünüp, bu konuda en iyi ve en verimli tedavi nasıl olacağına karar vererek kekemelik  sorununu ortadan kaldırabilirsiniz…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ