Kendine Güvenen Çocuklar Yetiştirmek İçin Neler Yapılmalı?

 Bir çocuğun özgüven sahibi olmasında en önemli etkenler elbette ki anne baba tutumları ve davranışlarıdır. Kendini iyi tanıyan, her ne olursa olsun kendi ayakları üzerinde durabilen, zorluklara karşı mücadele edebilen, kendini iyi ifade edebilen, pozitif düşünebilen, hem duygusal hem de sosyal açıdan güçlü bireyler yetiştirmek her anne babanın istediği özelliklerden biridir.

Ancak bunun oluşabilmesi için belli şartların yerinde olması gerekir. Çocuğun içinde yaşadığı aile ortamı, aile içi iletişim bu konu da oldukça önemlidir.

  Çocukların özgüvenleri doğdukları anda oluşmaya başlar ve 10 yaşında tamamlanır. Bu süreçte anne baba çocuklarına gerekli olan desteği vermelidir. Elbette ki 10 yaşından sonra da özgüven geliştirilebilir ancak temek taşları 10 yaşından önce atılır.

Anne baba çocuklarına sevdiğini ve takdir ettiğini hissettirmekle kalmayıp, söylemelidir. Sevildiğini hissetmeyen çocuklar özgüven sahibi olamazlar. Aynı zamanda huzurlu ve mutlu bir aile ortamı da bu konuda oldukça etkilidir.

   Güven duygusu, özgüven oluşumunda oldukça önemli etkilere sahiptir. Çocuklar koşulsuz şartsız anne babalarına güvenmek isterler. Nasılsa bir şey anlamaz deyip onları göz ardı etmeyiniz. Verdiğiniz sözleri mutlaka yerine getirin. Eğer getiremedi iseniz de mutlaka sebebini açıklayın ve özür dileyin.

Çocuklar her zaman ilgi görmek isterler. Çalışan bir anne baba dahi olsanız çocuklarınıza vakit ayırmalı, onlarla etkili ve kalıcı zamanlar geçirmelisiniz. Kendini değersiz hisseden çocuklar ilerde özgüven sahibi bireyler olamazlar. Çocuklara değerli olduklarını hissettirin, zaman ayırın, yanında olduğunuzu hissettirin.

Her çocuk sosyal yaşamında veya okul hayatında başarısız olabilir. Onunda bir birey olduğunu unutmamalı, başarılı olduğunda tebrik ettiğiniz gibi başarısız olduğu durumlarda da destek olmalı ve onun arkasında olduğunuzu göstermelisiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ