Kireçle İşkembe Temizleme Nasıl Olur?

Kireçle İşkembe Temizleme Nasıl Olur?

Kireçle işkembe temizleme konusu her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı’ndan sonra konuşulmaya başlandı. Biz de canimanne.com olarak bu konuya detaylı bir şekilde yer veriyoruz. İşkembe temizlemek nasıl olur diye soranlara cevap olan bu yazımızdan öğrendiklerinizle siz de nefis bir işkembe çorbasının ön hazırlığını yapmış olursunuz. Sitemize bulunan yüzlerce kolay yemek tarifleri sayfası için Yemek Tarifleri kategorimizi inceleyebilirsiniz. Diğer yazılarımızdan biri olan Uykuluk Nasıl Yapılır? Nefis Uykuluk Tarifi de sizler için yayında…

Kireçle İşkembe Temizleme

Evde İşkembe Temizlemek Nasıl Olur?

Genellikle restoranlarda sevilerek yenen çorba tarifleri arasında olan işkembe çorbasını evde de yapmak mümkündür. İşkembe çorbası yapılışı biraz zahmetli olsa da daha temiz ve sağlıklıdır. Kurban kesiminden sonra evde işkembe temizleme işlemi de bu nedenle çokça yapılır. Bu işlem için kireç kullanılır. Kireçle işkembe temizleme işlemi işkembedeki mikropların arınmasını ve tertemiz olmasını sağlar. Dışarda yiyeceğiniz işkembe çorbası yerine kendiniz temizlediğiniz işkembeden yapacağınız nefis bir çorba için siz de bunu deneyebilirsiniz. Kurbandan direk eve getirilen işkembeyi temizlemek, kasaptan alınan işkembeyi temizlemekten çok daha zordur. Çünkü kasaplar işkembeye ön temizlik yaparlar.

Kireçle İşkembe Temizlemek

Kireçle İşkembe Temizleme

Kireçle işkembe temizleme için öncelikle nalburdan kireç temin etmemiz gerekiyor. Biraz kireç bütün işkembeyi temizlemek için yeterli olacaktır. Kireçle temizlenen işkembenin mikropları gider, bakterilerini arındırmış oluruz. Kireç ayrıca işkembedeki istenmeyen kokuyu da temizler. İşkembeyi kireçle temizlemek için taş kireç, toz kireç ya da kireç kaymağı tercih edilebilir. Evde işkembe temizleme için aşağıdaki aşamaları uygulayabilirsiniz.

  • İşkembeyi bol suyla iyice yıkıyoruz.
  • Diğer yandan kireci az suyla kıvamı koyu olacak şekilde karıştırıp maçın haline getiriyoruz.
  • Kireç karışımını işkembenin her yerine sürüyoruz ve yediriyoruz.
  • İşkembeyi katlayıp kenara alarak beklemeye geçiyoruz.
  • Bekledikten sonra işkembemizi yine bol suyla yıkayarak kireçten arındırıyoruz.
  • Temizlenen işkembeyi bu kez de 20 dakika kadar sirkeli suda bekletiyoruz ve sonra yıkıyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ