Kışlık Patlıcan Hazırlama Yöntemleri!

Yaz aylarında çok tüketilen sebzelerden olan patlıcanı kışın da tüketmek isteyenler kışlık patlıcan hazırlama konusunu merak ediyorlar. Kışlık patlıcan nasıl hazırlanır? Patlıcan derin dondurucuya nasıl koyulur? Patlıcanı derin dondurucuda saklamak zararlı mıdır? Bu soruların tamamına yazımızdan cevap bulabilirsiniz. Canimanne.com olarak sağlıklı beslenme, yemek pişirme süreleri, nefis ve pratik yemek tarifleri gibi konularda sıklıkla içerikler paylaşıyoruz. Beyaz Patlıcanın Faydaları konulu yazımız pek çok takipçimiz tarafından ilgiyle okundu.

kislik-patlican
Kışlık Patlıcan Hazırlama

Kışlık Patlıcan Nasıl Hazırlanır?

Mevsiminde patlıcan elbette ki en tercih edilendir. Ancak patlıcanı sevenler marketlerde ve pazarlarda bulamadıkları dönemlerde de patlıcanı çeşitli şekillerde pişirebilmek için derin dondurucuya koyma yoluna giderler. Kışlık patlıcan nasıl hazırlanır sorusu tam da bu noktada sorulur. Kışlık patlıcanın hazırlanması yöntemlerinden bahsetmeden önce patlıcanın derin dondurucuda saklanmasının herhangi bir zararı olmadığını ve besin değerini azaltmadığını belirtmek isteriz. İşte kışlık patlıcan nasıl saklanır sorusunun cevapları ve püf noktaları…

kislik-patlican
Kışlık Patlıcan Nasıl Hazırlanır?

Kışlık Patlıcan Hazırlama Püf Noktaları!

  • Kışlık patlıcan hazırlama işleminde patlıcanın doğranması yemeklerde kötü bir kötü oluşmasına neden olabilir. Doğrusu patlıcanı doğramadan derin dondurucuya koymak ya da doğrayacaksanız bir miktar pişirmektir.
  • Derin dondurucuda patlıcan saklamak için bu sebzenin öncelikle yıkanması ve iyice kurutulması gerekir.
  • Patlıcanları yıkadığınız suya kararmaması için bir miktar tuz eklemelisiniz. Tuz, patlıcanın tadının acı olmasını ve kararmasını engeller.
  • Saklama yönteminin ne şekilde olacağı patlıcanın buzluktan çıkartıldıktan sonra nasıl pişirileceğine bağlıdır.
  • Soyulmuş veya doğranmış patlıcan direk derin dondurucuya atılmaz. Kavurduktan ya da biraz kızarttıktan sonra buzluğa koymanız uygun olacaktır.
  • Patlıcanları tost makinesinin üzerine dizin. Üzerlerine biraz yağ sürün ve kontrol altında tutarak bir süre kızartın. Soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine koyarak buzluğa atabilirsiniz.
  • Patlıcanları rendelenmiş domatesle kavurarak soğumasını bekleyin. Birer kullanmalık şeklinde buzdolabı poşetlerine doldurup derin dondurucuya atabilirsiniz.
  • Kış için patlıcan hazırlama bir diğer yolu da közleme işleminden sonra soğutup buzluğa koymaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ