Kışlık Tarhanalarınızı Hazırladınız mı?

   Tarhana, kış aylarının en lezzetli çorbalarından biridir. Lezzetli olduğu kadar da faydaları saymakla bitmez. Vitamin ve mineral açısından zengin olan tarhana un, yoğurt, domates, maya, soğan, biber, sarımsak ve çeşitli baharatlarla yoğrularak elde edilir. Yaş hamur şeklinde kullanıldığı gibi, hamurun kurutulup toz haline getirilmesi şeklinde de kullanılmaktadır.

kislik-tarhanalarinizi-hazirladiniz-mi-1

Mayalanarak oluşan tarhana çorbası her yaş grubundaki insan rahatlıkla tüketebilir. Bol miktarda A, B, ve C vitamini barındırır. Fosfor, kükürt, iyot açısından da oldukça zengin bir besindir.

kislik-tarhanalarinizi-hazirladiniz-mi-4

Genellikle kışın tüketildiği için, kış başından tarhana hazırlıkları başlamaktadır. Tarhanayı yoğurduktan sonra mayalanma süreci olduğu için erken yoğrulur ve kışı yetiştirilir. Her yörenin kendine has bir tarhana yoğurma şekli vardır. Her yörede içine farklı besinler ve baharatlar katılarak farklı şekillerde yoğrulmaktadır. Tarhana eski zamanlardan beri ülkemizde var olan ve yaygın olan bir besindir. Birçok faydası olduğu içinde kış aylarında sıklıkla tercih edilen çorbaların başında gelir.

kislik-tarhanalarinizi-hazirladiniz-mi-3

Tarhana vücuttaki fazla suyu attığı da uzmanlarca söylenmektedir. Aynı zamanda vücuttaki şeker oranını dengelediği de bilinmektedir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için de hastalıklardan korunmak için doğal ilaç formundadır. Bu yüzden ülkemizde çok fazla kullanılmaktadır. Birçok yiyecek de olmayan K ve P vitaminlerini de içerir. Kansere karşı da koruyan tarhananın faydaları saymakla bitmez. Soğuk algınlığına karşı doğal vitaminleri barındırdığı için çok rahatlıkla kullanılabilir.

kislik-tarhanalarinizi-hazirladiniz-mi-2

Bu kadar çok faydalı olan bir besin elbette ki bizim mutfaklarımızdaki en önemli yeri almayı da başarmıştır. Özellikle gelişim döneminde olan bebekler için bulunulmaz bir besindir. Gelişimini desteklemek için tarhana yoğurarak mutlaka sizde kullanmaya başlamalısınız. Bilmeyenler için sitemizde nasıl tarhana yoğrulur en ince detaylarına kadar anlatılmıştır.

kislik-tarhanalarinizi-hazirladiniz-mi-5

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ