Kıyafetlerin Solmaması için Ne Yapılır?

Kıyafetlerin Solmaması için Ne Yapılır?

Kıyafetlerin renginin solması zaman için kaçınılmaz bir durumdur. Dış görünüşüne ve şıklığına özen gösteren herkes için rengi solan kıyafetler can sıkıcı bir durum oluşturur. Giydiklerimizin nasıl göründüğü hepimiz için önemlidir. Hepimiz kıyafetlerimizin ilk aldığımız günkü gibi yeni ve canlı görünmesini isteriz. Bunu sağlayabilmek için bazı yöntemleri bilmek gerekir. Canimanne.com sitemizde giysilerle ilgili daha önceki dönemlerde birçok içerik yayınladık. Kıyafetlerden Ter Lekesi Nasıl Çıkar? Konu başlıklı yazımız da bunlardan biridir. Bugün ise kıyafetlerin solmaması için neler yapılır, solan kıyafetler için yapılabilecek bir şeyler var mı gibi konuları ele alıyoruz.

kiyafetlerin-solmamasi
Kıyafetlerin Solmaması için Ne Yapılır

Kıyafetlerin Solmaması Nasıl Sağlanır?

Kıyafetlerimizin renklerinin solmaması ve doğal olan renklerini çok uzun süre koruyabilmelerini sağlamanın bazı yolları vardır. Yıkama şekli bunların en başında gelir. Kıyafetlerin solmaması için neler yapılacağını bilmek giysilerimizi yıllarca ilk günkü gibi kullanabilmemiz demektir. Piyasada satılan deterjanların pek çoğunun üzerinde renk koruyucu olduğu yazılıdır. Ancak sadece bu deterjanları kullanmak da kıyafetlerin renginin korunması için yeterli değildir. Yazının devamında bu konuda püf noktası niteliğinde bilgiler yer alır.

kiyafetlerin-solmamasi
Giysilerin Solmaması için Ne Yapılır

Kıyafetlerin Solmaması için Neler Yapılabilir?

Kıyafetlerin solmaması için aşağıdaki pratik bilgileri uygulamanızı tavsiye ederiz.

  • Kıyafetlerin etiketlerinde elde yıkamaya mı, makinede yıkamaya mı uygun olduğu ve kaç derece sıcaklıkta yıkanması gerektiği yazar. Etiketleri okumayı alışkanlık haline getirmek kıyafetin renginin solmaması için ilk adımdır.
  • Kullandığınız deterjanın renk koruma özelliği olup olmadığına dikkat edin. Örneğin beyaz çamaşırlar için uygun olan deterjanla renkli çamaşırları yıkamayın.
  • Kıyafetlerinizi yıkamadan önce 15 dakika kadar sirkeli suda bekletirseniz renklerini koruyabilirsiniz.
  • Yeni aldığınız kıyafetlerinizi amonyaklı suya batırdığınız fırçayla fırçalarsanız renkleri solmaz.
  • Giysilerinizi yeni aldığınızda 1 gece tuzlu suda bekletebilir, renklerini korumayı sağlayabilirsiniz.
  • Uyguladığınız her şeye rağmen kıyafetlerinizin rengi solduysa yeniden boyama yöntemine başvurabilirsiniz. Aktardan kumaş boyası alabilir, bu boyayı sirke ve tuz ile karıştırabilir ve giysinizi makineye atarak bu karışımı deterjan olarak kullanabilirsiniz.
kiyafetlerin-solmamasi
Kıyafetlerin Renginin Solmaması
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ